Pašijové hry v Hořicích na Šumavě letos navštívil rekordní počet lidí 800

Hořice na Šumavě – Pašijové hry v Hořicích na Šumavě letos navštívilo rekordních 800 lidí. Podle organizátorů pomohla propagace z loňského roku, kdy Hořice hostily kongres Europassion 2023 a sjeli se do nich zástupci z 15 států Evropy. V roce 2022 bylo návštěvníků 500. Pašijové hry popisují poslední dni Ježíše Krista.

„Účast byla největší od premiéry v roce 1993. Letošní rok byl pro pašije výjimečný. Začátek pašijových her byl podpořen účastí Schwarzenberské gardy a jejích trubačů, kteří troubí znělku, která zaznívala v roce 1893 v původním divadle,“ řekl dnes ČTK Miroslav Kutlák, principál souboru, který v představení hraje roli Jidáše. Společně s ním se pašijí zúčastnilo více než 50 herců, kulisáků a dalších, kteří pomáhali s přípravou.

SOUVISEJÍCÍTradiční Pašijové hry přilákaly na vodní hrad v České Lípě stovky lidí

Pašijové hry, tedy divadelní inscenace, jejíž součástí je i ukřižování Ježíše Krista, mají v Hořicích tradici od roku 1816. Poslední představení tohoto typu bylo nastudováno v roce 1936, pak nacisté hry zakázali. Další představení bylo v letech 1947 a 1948. Poté hry zakázali komunisté, a ti také roku 1966 nechali strhnout budovu divadla i s blízkou poutní kaplí sv. Anny. U obnovení tradice hořických pašijových her stála od roku 1991 Společnost pro obnovu pašijových her a řada místních nadšenců. Znovuobnovené byly až v roce 1993.

Pašije se hrají jen ve dvou dalších místech v České republice – v České Lípě a Žďáru nad Sázavou.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 18. června 2024 Foto: Wikimedia Commons

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář