Patriarcha Kirill: Stoleté výročí Ruské revoluce je memento, ne oslava

 

Na setkání nejvyššího vedení Ruské pravoslavné církve v Moskvě patriarcha Kirill kromě zhodnocení roku 2016 hovořil io nastávajícím roce 2017, který bude pro Rusko významný tím, že si připomene 100. výročí Říjnové revoluce. Revoluční proces v období od února do listopadu 1917 vedl ke svržení cara a k nastolení diktatury proletariátu.

Jak referuje deník L’Osservattore Romano, moskevský patriarcha Kirill se vyjádřil, že zde nejde o výročí ve smyslu oslavy, jako spíše o připomenutí si této dějinné události, o zamyšlení se nad ní a poučení se z toho co přinesla. Je podle jeho slov třeba se poučit z tragických událostí 20. století.

Termín „oslava“ patriarcha označil za nepatřičný a vyzval, aby se rok 2017 stal rokem modliteb za národy, které tvořily jeden stát. I když v současnosti jsou tyto státy politicky samostatné, jejich historické, duchovní a kulturní vazby jsou velmi silné.

Když patriarcha Moskvy a celé Rusi Kirill mluvil o Pravoslavné církve, připomněl, že „všechno to, co říkáme a děláme, má mít za cíl dobro všech národů, na které má rozsah kanonická odpovědnost“ patriarchátu.

Zdroj: Vatikánský rozhlas

Foto: Wikimedia Commons

 

Tags:

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář