Patriarcha Sidrak: Papežova návštěva dodala odvahu i muslimům

Křesťanská komunita v Egyptě žije v neustálém ohrožení. Islamistický terorismus ovšem není namířen pouze proti křesťanům, ale i proti egyptské vládě, vojsku a policii – říká v rozhovoru patriarcha katolických koptů, Ibrahim Izaak Sidrak. Mnoho egyptských muslimů si od dubnové návštěvy v naší zemi začalo vážit papeže, jako člověka míru – dodává patriarcha:

„Stát se snaží dělat vše, co je v jeho moci, ale pouhým zvyšováním bezpečnostních opatření mnoho nedokáže, protože i vojsko a policie je ohrožena ze strany teroristů. Zabíjení vojáků je na denním pořádku. Počet teroristů v Egyptě neustále roste, protože po vítězstvích nad tzv. Islámským státem jsou vytlačováni z Iráku a Sýrie. Džihádisté přecházejí na Sinaj a dále do egyptského vnitrozemí. Velký význam návštěvy papeže Františka v naší zemi si stále uvědomujeme. Jeho blízkost pociťujeme už dávno. Ale jeho návštěva, navzdory všem nesnázím, dodala odvahu také egyptským muslimům, kteří hmatatelně zakusili blízkost tohoto papeže jako člověka míru,“ říká patriarcha Sidrak.

 

 

Jak dodává, krize způsobená expanzí teroristů, těžce dopadá na egyptské hospodářství. Citelně se snížily příjmy z turistiky, v níž se angažuje přes 100 tisíc rodin. Egyptská lira významně oslabila a zdražováním trpí všichni, dokresluje situaci patriarcha Sidrak. Pokud jde o náboženské otázky, vláda vykazuje dobrou vůli. Napětí často přetrvává na nižší úrovni. „Dokud se nezmění způsob myšlení, nejen oficiální projevy, situace křesťanů zůstane těžká,“ řekl Vatikánskému rozhlasu nejvyšší představitel katolických Koptů.

 

Zdroj: Vatikánský rozhlas , Foto: Wikipedia

Kategorie: Zahraničí

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář