Pavel Černý: Michael Green (1930-2019) odešel do Boží slávy

Významný evangelista, anglikánský pastor, studentský kaplan, učitel teologie a autor 50 knih zemřel 6. února v Oxfordu. Po svém obrácení ve studentských letech Michael Green vystudoval teologii a začal pracovat jako pastor, později učil teologii Nového zákona na London College of Divinity a stal se ředitelem koleje sv. Jana v Notthingamu. Jeho evangelizační obdarování se projevilo, když byl povolán jako studentský kaplan do Oxfordu (1975-1986). Jeho kazatelské a pastorační působení přispělo k mnoha konverzím studentů. Později se Green stal profesorem evangelizace na Regent College v Kanadě (1987-1992) a odtud se vrátil jako poradce arcibiskupů z Canterbury a z Yorku pro vyhlášené „Desetiletí rozvoje evangelizace“.

Mezi mnoha knihami Michaela Greena se staly velmi významné a často překládané publikace „Evangelizace v prvotní církvi“ a také „Evangelizace skrze místní církev“. Green byl schopen převádět principy služby prvotní církve srozumitelným způsobem do dnešní doby. Jeho působení je významné také v oblasti apologetiky. Napsal biblické komentáře k některým novozákonním knihám a zaměřil se na působení Ducha svatého. Dovedl propojit hluboké zakotvení v Bibli, teologický rozhled a charismatickou zkušenost s Duchem svatým. Byl žádaným evangelistou a duchovní osobností. Sloužil při stovkách evangelizačních shromáždění ve Velké Británii i v mnoha zemích světa. Ještě před pěti lety navštívil Prahu, a kromě přednášek na konferenci Univerzitního křesťanského hnutí, kázal při nedělní bohoslužbě v Církvi bratrské v Praze 1 – Soukenické. Pět přítomných hostů tehdy vyznalo Krista a prožilo své duchovní obrácení.

Evangelikální teolog Michael Green zemřel 6. 2. 2019 v Oxfordu, kde žil. Arcibiskup z Canterbury Justin Welby řekl: „Michael Green ztělesňoval nezaměnitelnou radost a energii života, lásky a sdílení evangelia. Vděčnost církve a všech těch, které vedl k Ježíši Kristu bude hluboká. Nyní je s Pánem a zná již radost, která převyšuje naše představy“. Díky Bohu za lidi, kteří nesli a nesou zvěst evangelia v síle Ducha svatého!

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi podílet?

 

Autor je kazatel Církve bratrské a bývalý předseda Ekumenické rady církví v ČR Foto: Wikimedia Commons – Michael Green

Tags:

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář