Pehe: Extremismus teď pronikl do nejvyšších míst církve až k Dukovi

Katolická církev v posledních dnech řeší kandidaturu Hany Lipovské (Volný blok) a Josefa Nerušila (SPD) v podzimních volbách do Sněmovny. Problémem je, že podle některých představitelů církve jsou obě tyto strany extrémistické, a je proto nutné, aby se katolická církev od obou kandidátů dostatečně jasně distancovala.

Nejprve předseda ČBK Jan Graubner vydal prohlášení, ve kterém tvrdí, že za daných okolností nemůže mlčet. „V posledních dnech se objevili v rámci kampaně před volbami do Poslanecké sněmovny kandidáti, kteří jsou spojováni s římskokatolickou církví, a přitom kandidují za politická uskupení, která je třeba označit za subjekty s extrémními názory. To není možné přejít mlčením,“ uvedl olomoucký arcibiskup.

SOUVISEJÍCÍOsobnosti z řad katolíků žádají Duku, aby se distancoval od Lipovské a Nerušila

Následovalo prohlášení dvou desítek osobností katolické církve, které v otevřeném dopise žádají kardinála Dominika Duku, aby se od obou zmíněných politických subjektů jasně distancoval. „Tyto politické subjekty a jejich představitelé vyvolávají strach, šíří nenávist vůči celým skupinám obyvatelstva, upevňují negativní kolektivní stereotypy a podporují autoritářské režimy, nebo dokonce otevřeně propagují násilí. (…) Tyto postoje jsou zcela neslučitelné s křesťanstvím: s jeho zvěstí o zachraňující moci víry, s jeho požadavkem milosrdenství a bezpodmínečné lásky k bližnímu, s chápáním každého člověka jako Božího obrazu, s důrazem kladeným na pravdu a na lidskou svobodu,“ píše se v dopisu.

Do debaty se zapojilo také předsednictví mužských a ženských řeholí v ČR, které se připojilo k apelu arcibiskupa Graubnera.  „Jsme znepokojeni politickou angažovaností paní Lipovské a pana Nerušila ve prospěch radikálních politických uskupení Volný blok a SPD. Toto naše znepokojení je o to větší, že se ve svém působení zaštiťují některými křesťanskými hodnotami vytrženými z kontextu celkového křesťanského pohledu na svět. Tím dle našeho názoru křesťanství zneužívají a matou mnohé věřící, což nemůžeme přejít mlčením,“ uvedlo předsednictví řeholí v prohlášení.

V nedělním programu Vertikála  byli hosté moderátorky Evy Hůlkové politolog Jiří Pehe a historik Jaroslav Šebek, který je rovněž praktikujícím katolíkem.  To, čeho je česká společnost svědkem v posledních letech, je pronikání extrémismu do nejvyšších pater katolické církve, domnívá se Pehe.

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

„To je poměrně nešťastné. Myslím, že obecně jsme v katolické církvi svědky toho, co se děje i jinde ve společnosti, to znamená hluboké polarizace. Krajní pravice, extremistické strany bývají v politice víceméně okrajovými proudy, ale teď jejich názory pronikly i do nejvyšších míst církve,“ řekl v rozhovoru pro Český rozhlas Plus politolog Pehe.

Jaroslav Šebek z Historického ústavu Akademie věd s Pehem souhlasil a domnívá se, že církev jen odráží pohyby na politické mapě, ke kterým dochází ve společnosti. „Je to pokračování trendů, které jsou tady dlouhodobě v církevní politické oblasti. A to minimálně od migrační krize a roku 2015, kdy se velmi vyhrotily a polarizovaly postoje uvnitř katolické církve. Nejdřív to byla otázka uprchlíků, vztahu k islámu. Ale v současné době k tomu ještě přibývá ono nadbíhání politickému extremismu,“ uvedl v programu Vertikála český historik.

Pehe se domnívá, že po zveřejnění zprávy ministerstva vnitra, že SPD je extrémistická strana, by kardinál Duka měl zaujmout jasné stanovisko. „Já osobně se divím, že k tomu kardinál Duka nevystoupil jasněji, když i oficiální zpráva ministerstva vnitra označuje hnutí SPD, za které Nerušil kandiduje, za extremistické. Takhle to dává signál, že s tím Duka nemá problém,“ dodal politolog a komentátor Pehe, který je také ředitelem New York University v Praze.

Členku Rady ČT Lipovskou podporoval v její tehdejší kandidatuře Duka, nominovala ji ČBK, jíž tehdy předsedal. Kritizovali ho za to třeba senátoři či vedení České křesťanské akademie, protože Lipovská mimo jiné veřejně zpochybnila smysl existence veřejnoprávních médií. 

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 10. srpna 2021 Foto: Wikimedia Commons – kardinál Duka

Tags: ,,,,,,

3 Komentáře

  1. Zatím co u nás se přetahují o to která strana je extrémní a která ne ( všechny jsou demokratické ) tak WHO bije na poplach. V africké zemi se prvně objevil extrémně smrtící virus.

    Odpověď
  2. Duka je vyšší autorita než ministerstvo vnitra, které politicky manipuluje. Duka je extrémista, protože bojuje za tradiční rodinu a proti ideologii LGBT – náboženství liberálů. A dělá dobře, tady nelze ustupovat. Jste blahoslavení, když vás budou pomlouvat.

    Odpověď
    • Přesně tak. A pokud to církvi vadí tak by měla dělat co má dělat…šířit evangelium a nechat politiku stranou.

      Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář