Peking zakazuje učitelům zmínky o víře a Bohu

Čínským učitelům, kteří se zmíní o Bohu nebo náboženství, hrozí ztráta zaměstnání. Komunistické úřady totiž stále více kontrolují vzdělávací materiály a rozšiřují seznam zakázaných témat, o kterých nesmí diskutovat.

Podle informací zveřejněných organizací Bitter Winter, která monitoruje situaci v této komunistické zemi, Peking přísně sleduje, co učitelé říkají na školách a univerzitách.

Související: Čína stupňuje tlak na křesťany, vyhrožuje odebíráním dětí

Úřady sledují všechny „reakční názory“ nebo „nesprávné poznámky“, aby studenti na školách nebyli informováni o demokracii a náboženství. 

„Vláda je přesvědčena, že učitelé náboženských oborů jsou nepřátelští vůči komunistické straně,“ uvedl podle Bitter Winter učitel angličtiny z východní provincie Šan-tung. „ČKS se obává, že by integrovali víru do výuky. Proto přísně kontrolují učitele a chtějí, aby se nakonec stali loutkami, které nemohou samostatně myslet.“

Vysokoškolský učitel řekl, že v loňském roce přišel do školy ústřední inspekční tým, aby kvůli protestům v Hongkongu prošetřil ideologické postoje učitelů.  Ti, kteří měli „nesprávné názory“, byli potrestáni.

„Sledovali nás během každé hodiny,“ řekl a dodal, že čínské ministerstvo školství po nich požadovalo, aby „neříkali nic proti stranické linii.“

Další učitelka angličtiny pro Bitter Winter řekla, že provinční školský úřad ji kritizoval za zmínku slov „Bůh“ a „modlitbu“ během hodiny o Jane Eyrové, zatímco další byla kritizována za zmínku o modlitbě před jídlem při diskusi o stravovacích tradicích v různých zemích světa.

Cenzura a kontrolní opatření zesílily podle Bitter Winter v roce 2013, kdy se úřadu ujal prezident Si. 

Související: Proč Vatikán mlčí při protestech občanů Hongkongu vůči Číně?

Ve své výroční zprávě za rok 2020 Americká komise pro mezinárodní náboženskou svobodu uvedla, že Čínská komunistická strana zakázala mladistvým do 18 let účast na bohoslužbách. Duchovním je zakázáno organizovat jakékoli aktivity za účasti mladých lidí.

Open Doors zařadila Čínu mezi nejhorší země na světě, pokud jde o pronásledování křesťanů.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 27. září 2020 Foto: Pixabay – ilustrační

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář