Pelosiová s papežem hovořila o potratech na pozadí bouřlivých debat v USA

Vatikán – Předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů a katolička Nancy Pelosiová se ve Vatikánu setkala s papežem Františkem, hovořili o potratech. Pelosiová nedávno čelila kritice části amerických biskupů za svou podporu práva na potrat, informovala agentura Reuters. Federální vláda a stát Texas v posledních týdnech vedou spor o texaský zákon zakazující prakticky všechny potraty, spor zažil již několik zvratů a ve Spojených státech vyvolává mnoho emocí.

Pelosiová, která má pět dětí, obhajuje právo žen na vlastní rozhodnutí o ukončení těhotenství. Prezident Joe Biden je katolík a s potraty nesouhlasí, ovšem z pozice prezidenta Spojených států nemůže dle svých slov prosazovat svůj osobní názor. O právu na potrat bude Biden s papežem jednat za několik týdnů, na okraj setkání skupiny vyspělých ekonomik G20 v Římě. Pelosiová je teď v Římě v rámci příprav summitu G20.

Republikánské vedení Texasu začátkem září zavedlo zákaz potratů od chvíle, kdy lze detekovat srdeční činnost embrya, tedy přibližně od šestého týdne těhotenství. Proti zákonu se postavila Bidenova vláda a spolu s Pelosiovou požádali soud o pozastavení platnosti zákona, který považují na neústavní. Federální soud sice ve středu platnost zákona pozastavil, odvolací soud v New Orleans ale toto rozhodnutí v pátek opět dočasně zablokoval.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 10. října 2021 Foto: Wikimedia Commons – Nancy Pelosiová

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář