Erwin W. Lutzer: Pět lži, které se šíří v evangelikálním hnutí

V evangelikálním hnutí dnes existuje několik falešných evangelií, říká bývalý pastor Moody Church v Chicagu Erwin W. Lutzer.

Lutzer hovořil s Darrellem Bockem z Dallas Theological Seminary v podcastu zveřejněném v pondělí. Během jejich rozhovoru Lutzer uvedl několik falešných evangelií, z nichž první je v tématu Boží milosti. Některé sbory vyučují, že lidé mohou přijmout milost bez osobní transformace.

„Musíme kázat o hříchu a dělat to se soucitem, aby lidé věděli, že potřebují bohatou, nezaslouženou Boží milost,“ řekl podle The Christian Post Lutzer. „Ale dnes to, co zjistíte je, že existuje mnoho lidí, kteří hlásají milost ještě předtím, než lidé skutečně vědí, že ji potřebují.“

Bock souhlasil a dodal, že má pocit, že je to problém hlavně „západní kultury“. Řekl, že mnoho lidí na Západě se domnívá, že mají na to nárok, „jako by jim Bůh dlužil něco jen pro jejich pouhou přítomnost na planetě“.

Druhé falešné evangelium, které Lutzer popsal, bylo „evangelium sociální spravedlnosti“. „Sociální spravedlnost, bez ohledu na to, jak dobře se to dělá, není v nejlepším případě evangelium. Může být výsledkem evangelia v závislosti na tom, jak je definován,“ řekl v rozhovoru.

„Můžete jít do Afriky, kde všechny rozličné nemocnice byly postaveny misionáři,“ vysvětlil Lutzer. „Ale sociální spravedlnost není evangelium. Evangelium není to, co můžeme udělat pro Ježíše; Je to to, co pro nás udělal Ježíš.“

Podle něj myšlenky „moderní doby“ a také „evangelium mé sexuality“ zasáhlo evangelikální denominace, které neodsoudily sexuální hříchy.

Poslední problém Lutzer popsal, „mezináboženský dialog“, konkrétně určitý druh dialogu. Lutzer uvedl jako příklad dialog s muslimy.

„Teď nejsem proti debatám. A samozřejmě argumentuji za to, že musíme být přátelský vůči muslimům; a to platí, i když jde o jiné otázky,“ vysvětlil Lutzer.

Jako příklad škodlivého mezináboženského dialogu řekl Lutzer, že má islámskou apologetickou knihu, která obsahuje prohlášení jako „islám vždy hájil spravedlnost žen. A islám byl vždy na čele občanských práv. A Mohamed byl muž míru, který se snažil přivést Židy a pohany a všechny dohromady.

„Zabývá se tím, jak prezentujete islám publiku, které pravděpodobně nikdy nevidělo Korán, mnohem méně ho přečetlo. Jak je podávána verze islámu, která bude přijatelná?“ Lidé v tom selhávají a varuji před tím,“ dodal Lutzer.

Lutzerova zmínka o pěti falešných evangeliích čerpala z knihy, kterou vydal v srpnu 2018 s názvem The Church in Babylon: Heeding the Call to Be a Light in the Darkness.

Kniha se snažila odpovědět, jak mohou křesťané žít v „pohanské“ kultuře prostřednictvím dvou otázek: „Jak jsme se sem dostali?“ A „Jak se připravujeme na temné a těžké dny před námi?“ Lutzer odpovídá na obě přes paralely mezi církví na Západě a Božím lidem v Babylonu a povzbuzuje, aby se křesťaně stali svědky evangelia.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

 

-mn-  Foto: YouTube – Erwin W. Lutzer.

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář