Petice za osvobození českého křesťana vězněného v Sudánu

 

Petr Jašek, český humanitární pracovník a misionář, pomáhal křesťanům, kteří jsou v Súdánu pronásledováni pro svou víru ,a sám se stal pronásledovaným křesťanem – už rok je totiž nespravedlivě stíhán a uvězněn v súdánském vězení. Ve vykonstruovaném procesu mu hrozí trest smrti.

V listopadu 2015 se Petr Jašek dozvěděl o těžkém osudu súdánského studenta Aliho Omera, který na demonstraci v roce 2013 utrpěl vážné popáleniny. Jašek se v prosinci vydal do Súdánu, aby finančně přispěl na Aliho léčení a pomohl dalším trpícím křesťanům.

Těsně před odletem zpět domů, 10. prosince 2015, Jaškovi zahradili cestu v letištní hale v Chartúmu příslušníci súdánské tajné služby NISS a odvezli ho do vyšetřovací vazby. Týden o něm neměl nikdo žádné zprávy, rodina ani nevěděla, zda je ještě naživu. Následně ho súdánská prokuratura obvinila z několika trestných činů. Obvinění vůči němu připomínají naše žaloby z dob totality: špionáž, protistátní činnost, rozvracení republiky …

Spolu s ním soudí ještě další tří muže, súdánské občany. Dva jsou křesťanští duchovní (Hassan Abduraheem Kodi Taour a Kuwait Shamal), třetí je křesťanský aktivista (Abdulmon Abdumawla Issa Abdumawla).

Celý proces je zjevně zpolitizovaný a obvinění mají sloužit jako odstrašující případy pro všechny oponenty kritiky režimu. Jašek je prvním Evropanem, který nebyl krátce po svém zatčení propuštěn na kauci. Je prvním člověkem ze Západu, kterému v Súdánu hrozí takový trest.

Česká diplomacie usiluje o osvobození Jaška, zatím bezúspěšně. Na podnět českých europoslanců vydala před měsícem Evropská unie i rezoluci se žádostí o okamžité propuštění jejich občana. Tuto petici proto adresujeme Vysokému komisaři OSN pro lidská práva, v kopii velvyslanci Súdánu, speciálnímu vyslanci pro náboženskou svobodu a dalším diplomatem. Podpořit ji můžete zde:

http://www.citizengo.org/sk/pr/38431-zachranme_Petra_Jaska

Jašková obhajoba tvrdí, že proti němu nemají důkazy, vyhlídky na spravedlivý soud však nejsou zrovna optimistické. Zemi vládne válečný zločinec – prezident Umar al-Bašír, kterého Mezinárodní trestní soud obžaloval z genocidy, zločinů proti lidskosti a válečných zločinů. Súdánský diktátor vládne na základě islámského práva šaría, takže už jen fakt, že Jašek je angažovaný křesťan, je mimořádně přitěžující okolnost.

Naší velkou nadějí je, že před dvěma lety se podařilo osvobodit súdánskou křesťanku Meriam Ibrahim, která již byla odsouzena k smrti. Politické úsilí podpořené občanskou angažovaností přineslo tehdy své ovoce, proto Vás i nyní prosíme, abyste se zapojili. Požadujte spolu s námi okamžité propuštění Petra Jašek a dalších křesťanů ze súdánského vězení.

Zdroj: CitizensGO

Foto: CitizensGO

Tags: ,

1 Komentář

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář