Křesťan dnes

Petice žádá vznik komise pro sexuálního násilí v církvi a odstoupení Graubnera

Praha – Ke zřízení nezávislé komise, která by zmapovala případy sexuálního násilí v katolické církvi, vyzvalo několik obětí zneužívání kněžími v Česku. V petici zaslané dnes ČTK rovněž požadují odstoupení pražského arcibiskupa Jana Graubnera, který podle nich jako olomoucký arcibiskup věděl o knězi zneužívajícím děti, přesto proti němu nic neudělal. Graubner již dříve odmítl, že by provinění kněží zakrýval.

V Česku jsou řádově stovky až tisíce obětí zneužívání kněžími, píše se v petici adresované České biskupské konferenci a Komisi evropských biskupských konferencí. „V České republice církev okolo tématu mlčí a někteří její představitelé nepravdivě tvrdí, že je u nás jen minimum případů,“ uvádějí autoři výzvy, kterou dnes zaslali ČTK.

SOUVISEJÍCÍ Španělský premiér chce, aby sexuální zneužívání v církvi vyšetřila komise

Petice žádá církev, aby umožnila nezávislé instituci odkrýt archivy biskupství, řádových a mnišských společenství pro korektní zmapování případů sexuálního zneužívání. Autoři také vyzývají k vyvození osobní odpovědnosti a rezignaci ty biskupy, kteří nezabránili sexuálním predátorům z řad kněží v jejich působení, ač o něm měli informace. Konkrétně petice jmenuje současného pražského arcibiskupa Graubnera, který v podle ní v době jeho působení v Olomouci věděl o zneužívání dětí jedním z kněžích, přesto ho vysílal na další místa své diecéze.

„Na četných místech na světě odstoupili biskupové, kteří kryli pachatele sexuálního zneužívání na dětech a mladých lidech. U nás zatím osobní zodpovědnost nikdo z nich nevyvodil,“ vyčítají církvi autoři výzvy. Členy petičního výboru jsou mimo jiné Ladislav Koubek a Jiřina Kočí. Oba již dříve popsali serveru Seznam Zprávy svou osobní zkušenost se sexuálním zneužíváním ze strany kněží.

Graubner je pražským arcibiskupem od předloňského července. V úřadu olomouckého arcibiskupa se musel vyrovnat s opakovanou kritikou ze strany médií i řadových věřících kvůli případu faráře Františka Merty, který v 90. letech zneužíval ministranty a později byl odsouzen k podmíněnému trestu. Arcibiskup vždy tvrdil, že žádná provinění kněží nezakrývá. Trestní oznámení, které na něj kvůli Mertovu případu podal bývalý student bohosloví Václav Novák, policie odložila.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 11. února 2024 Foto: Wikimedia Commons – Jan Graubner

Exit mobile version