Petr Jašek byl dnes odsouzen v Súdánu, MZV bude jednat o jeho propuštění

 

Ministerstvo zahraničních věcí ČR vyjadřuje hluboké znepokojení nad dnešním rozhodnutím trestního soudu Chartúm – střed ve věci českého občana Petra Jaška, v Súdánu zadržovaného od prosince 2015. Uvedený soud dnes odsoudil P. Jaška k úhrnnému trestu ve výši 20 let odnětí svobody.

Uznal ho vinným ve všech bodech obžaloby, mimo jiné za špionáž a vyzvědačství. Ministerstvo zahraničních věcí ČR, které se tímto případem od počátku intenzívně zabývá na nejvyšší úrovni, je přesvědčeno, že uvedené soudní rozhodnutí nenachází oporu ve zjištěních skutkového stavu, a proto do Súdánu v nejbližších dnech vyšle svého zástupce na úrovni náměstka k dalším jednáním, bude – li to potřeba, pojede do Súdánu jednat přímo sám ministr Lubomír Zaorálek, pro kterého je propuštění P. Jaška ze súdánského vězení a jeho návrat do České republiky absolutní prioritou. Hned po dnešním vynesení rozsudku začíná MZV ČR jednání se súdánskou stranou, tedy súdánským ministerstvem zahraničí tak, aby bylo v co nejkratší době docíleno propuštění Petra Jaška.

O detailech cesty náměstka MZV ČR či ministra zahraničí L. Zaorálka do Súdánu a jednáních MZV ČR se súdanským ministerstvem zahraničí budeme média sami informovat v příštích dnech, jakmile budeme mít k případu další zprávy. Podle informací našeho zástupce, který v Chartúmu Petra Jaška navštívil, je P. Jašek stále v relativně dobré fyzické i psychické kondici a stejně jako MZV ČR věří, že se díky jednáním MZV ČR se súdánskou stranou v brzké době vrátí ke své rodině do České republiky.

 

Zdroj: mzv.cz

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář