Piety připomenou biskupa Gorazda a další pomocníky parašutistů

Praha – Výročí 77 let od popravy pravoslavného biskupa Gorazda a dalších věřících si dnes lidé připomenou na kobyliské střelnici a pankrácké věznici. Nacisté je zastřelili za přechovávání parašutistů, kteří provedli atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha.

Pietní vzpomínkové slavnosti zahájí liturgie, která se uskuteční v 9:15 v katedrále svatých Cyrila a Metoděje v Resslově ulici. Právě v tomto kostele poskytla Československá pravoslavná církev úkryt výsadkářům po provedení atentátu 27. května 1942.

Pietní akce budou pokračovat ve 14:35 položením věnců a panychidou na kobyliské střelnici v Praze 8. Ve stejný čas a na stejném místě byli biskup Gorazd, duchovní Václav Čikl a předseda církevní obce Jan Sonnevend před 77 lety zastřeleni. Duchovního Vladimíra Petřeka zastřelili o den později. Vzpomínkové slavnosti završí položení věnců na památník, který je umístěn na zdi pankrácké věznice.

Parašutisté měli být 18. června 1942 odvezeni na bezpečné místo, to se však nepodařilo. Jejich úkryt v pravoslavném kostele vyzradil jeden z výsadkářů Karel Čurda, který začal spolupracovat s gestapem. Ve stejný den katedrálu obklíčilo několik stovek příslušníků jednotek SS, s nimiž sedm zbylých parašutistů bojovalo a nakonec podlehlo.

Církevní představitelé, kteří se podíleli na ukrývání výsadkářů, byli zatčeni. Biskup Gorazd napsal nacistickým představitelům několik dopisů, v nichž vzal odpovědnost za ukrývání parašutistů na sebe, aby zabránil následnému vyhlášení stanného práva. Československá pravoslavná církev však byla 1. září 1942 zakázána a 4. září byl biskup Gorazd se svými spolupracovníky zastřelen.

Heydrich byl při atentátu vážně zraněn a později zemřel na otravu krve. Úspěšný atentát vzbudil ve světě pozitivní ohlas a Britové na jeho základě prohlásili za neplatnou Mnichovskou dohodu. Slíbili také obnovu Československa v jeho hranicích před podepsáním dohody, což bylo jedním z politických cílů atentátu.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

Autor: ČTK  Datum: 4. září 2019  Foto: Wikipedie – Po atentátu se výsadkáři skrývali v pravoslavném chrámu sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici v Praze

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář