Plzeň koupila pozemky u rozhledny Chlum, chystá se oživení rekreační oblasti

Plzeň – Plzeň koupila od církve za 20,4 milionu korun 33 hektarů pozemků kolem rozhledny Chlum v obvodu Doubravka. Obvod plánuje oživení a úpravu oblíbené rekreační oblasti, má vypracovanou i studii. Pozemky koupilo město po několikaměsíčním vyjednávání od římskokatolické farnosti Plzeň-Lobzy. Smlouvu dnes podepsal biskup Tomáš Holub, primátor Roman Zarzycký (ANO), radní Vlastimil Gola (ANO) a zástupci farnosti. Farnost chce získané peníze investovat mimo jiné do nákupu domu nebo podílu v domu s nájemními byty, aby si zajistila zdroj financování do budoucnosti, řekl ČTK moderátor farnosti Evžen Rakovský.

Lobezská farnost získala pozemky v církevní restituci. Dva lesní pozemky o celkové výměře 329.573 metrů čtverečních město koupilo za zhruba 60 Kč za metr. Cena přístupové cesty k rozhledně o výměře 2584 metrů čtverečních byla za 200 korun za metr.

SOUVISEJÍCÍ Z věže farního kostela Nanebevzetí Panny Marie v Bruntále se stane rozhledna

„Je to cena odhadní o něco snížená kvůli kvalitě lesa, doplněná o cenu komunikace, která jde lesem. Z naší strany byly odhady vyšší. Existovaly odhady z různých časových období a bylo potřeba je sjednotit v čase a dohodnout se na férové ceně, přijatelné pro obě strany,“ řekl biskup. V diecézi, zahrnující Plzeňský a Karlovarský kraj, nevlastní pozemky biskupství, ale farnosti. „Celkově jsme v ČR diecéze s nejmenším množstvím lesů. V majetku farností je kolem 2000 hektarů lesů a 3500 hektarů polí,“ dodal Holub.

„Koupě pozemků otevírá možnost oživit oblast kolem jedné z nejnavštěvovanějších rozhleden v Plzni a jejím okolí,“ řekl Gola. Výkup lesních pozemků platí město, cestu městský obvod. Obvod od letoška do roku 2026 navíc vydá každý rok po milionu korun na nutné omlazení přestárlého lesa.

Pětadvacetimetrová rozhledna z roku 1926 je kulturní památkou. Stojí na 420 metrů vysokém kopci. Obvod Doubravka chce adaptovat celý prostor, kde je občerstvení. Objekt chce obvod upravit za několik desítek milionů korun, náklady chce zatím zvládnout sám, primátor se ale nebrání ani případnému podílu města. „Nevztahuje se to na věž, na které jsou osazeny satelity a další měřicí zařízení, protože ta je v soukromých rukách. Dal jsem zadání, abychom se bavili s původními majiteli o odkupu, a mám informaci, že je to na pořadu dne. Počkáme si na cenu a na to, jak by případně korespondovala se znaleckými posudky,“ řekl primátor.

Studie počítá s tím, že na Chlumu vznikne malá restaurace se sálem i venkovním posezením, doplněn bude mobiliář a nové vyhlídky.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 25. červen 2024 Foto: Pixabay – ilustrační

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář