Plzeň přispěje na opravu katedrály sv. Bartoloměje čtvrt milionu

Plzeň – Plzeň přispěje čtvrt milionu korun na revitalizaci katedrály sv. Bartoloměje na náměstí Republiky a na rozšíření prohlídkové trasy. Národní kulturní památka právě prochází zhruba tříletou opravou za 103 milionů korun. Obnovu umožnila dotace EU. Měla by skončit v roce 2021 a je největší opravou gotického chrámu z konce 13. století za posledních sto let. Příspěvek města v pondělí schválili zastupitelé.

„Poskytnutá dotace by měla být využita především na pokrytí spoluúčasti nákladů na restaurování. Revitalizace katedrály zahrnuje stavební a technické úpravy prostoru kostela pro zvýšení komfortu návštěvníků, restaurátorské práce interiéru a mobiliáře. Oprava katedrály také umožní rozšířit prohlídkové trasy pro veřejnost a nabídne expozici a ukázky zpracované digitální formou,“ řekl primátor Martin Baxa (ODS). Očekává se, že po dokončení oprav se zvýší návštěvnická atraktivita dominanty centrálního náměstí.

Exteriér katedrály se opravoval začátkem 90. let minulého století. Kvůli poškození některých zdobných prvků je potřeba zajistit jejich opravu. Současný velmi špatný stav interiéru je výsledkem nedostatku péče a údržby v uplynulých letech.

Největší část nákladů, asi 37 milionů korun, spotřebují architektonické a stavební práce, restaurování nástěnných a nástropních maleb, omítek a mobiliáře přijde na 30 milionů korun. Rukama restaurátorů projde například celý hlavní oltář z 90. let 19. století včetně mimořádně cenné sošky Plzeňské madony z druhé poloviny 14. století. Na deset milionů přijde oprava varhan, katedrála dostane také nové osvětlení za sedm milionů, za pět milionů opravené kostelní lavice budou vyhřívané, nová elektroinstalace přijde na dva miliony korun. Součástí projektu je také rozšíření prohlídkového okruhu s milionovými náklady, na stejnou částku přijde vytvoření nové expozice v podkroví.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

Autor: ČTK  Datum: 3. záři 2019  Foto: bip.cz 

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář