Plzeň vydala knížku o kardinálu Beranovi, plzeňském rodákovi

Plzeň – Plzeň vydala v edici věnované významným místním osobnostem publikaci o kardinálovi Josefu Beranovi s názvem Josef kardinál Beran: Milostí Boží jsem, co jsem. Knížka zrcadlí výstavu, která se koncem loňského roku konala v mázhauzu radnice ke 130. výročí Beranova narození. Kniha zároveň připomíná 50 let, které 17. května uplynuly od úmrtí slavného plzeňského rodáka. Zájemcům je zdarma k dispozici v městském infocentru na náměstí Republiky, řekl v pondělí ČTK primátor Martin Baxa (ODS).

„Je to pomyslná tečka, završení našeho Beranovského roku 2018, spojeného s návratem kardinála Berana do vlasti, s připomenutím kardinála Berana jako plzeňského rodáka a s jeho návratem do povědomí v naší zemi,“ řekl Baxa. Připomněl tak loňskou repatriaci Beranových ostatků, které byly v dubnu převezeny z chrámu sv. Petra ve Vatikánu do katedrály sv. Víta, Václava a Vojtěcha v Praze. „Symbolicky se tak stalo v roce, kdy jsme slavili sto let od vzniku samostatného Československa. Město Plzeň se chtělo připojit k této významné události a rozhodlo se uctít jednoho z nejvýznamnějších plzeňských rodáků nejprve výstavou a poté samostatnou publikací,“ doplnil primátor. Na projektu výstavy i knihy se podílelo město, církev i Beranova rodina.

Autorem textu je pravnuk Beranovy sestry David Brabec. „Kniha je stejně jako výstava členěna do tří bloků – Mezi svobodou a totalitou, Plzeňské intermezzo a Návrat do vlasti. Nedodržuje v úplnosti časovou chronologii, ale nabízí obraz Josefa Berana ze tří podobných, a přesto jiných pohledů,“ uvedla vedoucí magistrátního odboru prezentace a marketingu Jana Komišová.

Ačkoli Beran strávil většinu života mimo Plzeň, vždy zůstal hrdým Plzeňanem, řekl již dříve plzeňský biskup Tomáš Holub, který se loni účastnil převozu kardinálových ostatků do Prahy. Beran se narodil v Plzni v roce 1888, v katedrále na náměstí byl v lednu 1889 pokřtěn, 5. července 1912 po ukončení studií ve Vatikánu sloužil v katedrále i svou první mši. Plzeňská katedrála také získala kardinálovu mramorovou náhrobní desku z Vatikánu, která po rekonstrukci chrámu najde uvnitř místo.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

Autor: ČTK  Foto: josefberan.cz

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář