Plzeňské biskupství uvažuje o zřízení církevní školy v K. Varech

Plzeň – Plzeňské biskupství, které má v Plzni mateřskou, základní i střední školu a gymnázium pro stovky dětí, uvažuje o zřízení církevní školy také v Karlovarském kraji. Karlovarský kraj je rovněž součástí plzeňské diecéze, je to také jediný kraj v ČR, kde není žádná církevní škola. Novinářům to ve čtvrtek řekla Jana Černíková, která má v biskupství školství na starosti. V Karlových Varech by měla být základní škola, projekt se zatím připravuje. Biskupství, které si zakládá na vysokém kreditu svých církevních škol, zatím zjišťuje zájem, možnosti a dostupnost kvalitních pedagogů.

Kdy by mohla nová škola vzniknout, zatím Černíková nechtěla odhadovat. „Tohle nechceme uspěchat, protože církevní školství má kredit kvalitních škol s opečovávaným klimatem a my bychom nechtěli, aby vznikl projekt horkou jehlou, který bude zklamáním pro rodiče a možná i pro zaměstnance,“ řekla. V Karlových Varech byl podle ní zatím zřízen tým, který hledá vhodný objekt, budoucí pedagogy i tvář nové školy. Tým přijede do Plzně, kde projde všechny stupně škol, které biskupství zřizuje. „Budou se zabývat tím, jak to v provozu vypadá, s jakými problémy se třeba naše školy potýkaly, budou nahlížet do školních vzdělávacích programů a budou přemýšlet o tom, jak by měla vypadat smysluplná koncepce školství v Karlových Varech,“ řekla Černíková.

Osmileté Církevní gymnázium Plzeň vzniklo v roce 1992. Jeho zřizovatelem je biskupství. Do školy chodí kolem 500 studentů. Podle Černíkové patří v úspěšnosti u státních maturit mezi deset nejlepších gymnázií v ČR. Dlouho bylo studium bezplatné, od loňského září studenti přispívají na vzdělávání 600 až 700 korun měsíčně. Na soukromých školách se platí i několik tisíc korun měsíčně. „Zhruba třetina příspěvku jde na dorovnání mezd, které jsou nižší než ve veřejném školství, zbytek jde na vybavení a na nákup učebnic a na poplatky,“ řekla Černíková. Základní a střední škola má místa pro 400 dětí, v církevní mateřské škole je zatím kolem 50 předškoláků, počítá se s přidáním jedné třídy. Základní a střední škola jsou zdarma, ve školce rodiče platí stejně jako například v městských mateřských školách.

O všechny církevní školy je v Plzni velký zájem, řekla Černíková. V dlouhodobém horizontu by se podle ní mohlo uvažovat i o rozšíření církevní školy na Domažlicko nebo na Klatovsko, kde mají rodiče o tento typ škol zájem. Biskupství o tom ale zatím s obcemi nejednalo.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

 

Autor: ČTK  Datum: 31. ledna 2020  Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář