Plzeňský biskup Holub: Papež František vnesl do církve nové impulzy a otevřenost

Plzeň – Papež František vnesl podle plzeňského biskupa Tomáše Holuba do katolické církve nové pohledy a impulzy, větší otevřenost církve a odpovědnost na řešení světových problémů, komunikativnost i snahu řešit palčivá témata. Je bezprostřední, skromný, vtipný i odvážný, protože jeho novým pohledům a snahám ne vždy všichni představitelé církve chtějí naslouchat a chtějí je pochopit, řekl Holub ČTK u příležitosti desátého výročí papežova zvolení. To připadá na dnešek.

Papež podle něj vnesl nová témata jako ekologie, vnímavost vůči jednotlivci, který nemůže být ztracen ve strukturách církve, nebo důraz na zapojení laiků, a především žen, do života i do řízení církve. „To, co je pro něj také důležité, jsou snahy, aby církev byla v této době, kterou on nazývá změnou epoch, schopná reagovat na věcí měnícího se světa. A aby byla odvážná a jen se nezabarikádovala sama v sobě. Aby byla společenstvím, které žije radosti i starosti tohoto světa, a ne uzavřené společenství, které se stará ‚jen o duši‘ člověka. Církev se má starat i o to, abychom byli schopni žít na tomto světě v nějaké celistvé ekologii, to znamená v dobrých vztazích vůči přírodě, vůči druhým lidem, ale také vůči bohu,“ uvedl Holub.

SOUVISEJÍCÍVýrazná osobnost papeže Františka pomáhá církev otevírat, míní lidé z církví

Papež podle něj zdůrazňuje, že bohatý svět se nesmí uzavřít a být spokojený s tím, že si vystavil dostatečně vysoké zdi, aby se za ně nedostali ti, kteří potřebují pomoc. „Ten jeho velmi prostý způsob života – odešel z papežského paláce, jezdí malým fiatem, nosí si sám tašku, má ošoupané boty – to jsou všechno věci, které nejsou vnějším marketingovým symbolem, ale podstatou toho, jak on vidí službu církve v dnešním světě,“ konstatoval Holub.

Zásadní je podle něj také papežův jednoznačný až nesmlouvavý přístup k řešení problému sexuálního zneužívání nezletilých v prostředí církve. Změnou, kterou František vnesl do Vatikánu a která je typická pro jeho pontifikát, je také otevřená komunikace. Papež jde sám příkladem – dává tiskové konference při všech návratech ze svých pastýřských cest, dává médiím rozhovory, mluví v televizích, je schopen komunikovat mnohem šířeji na sociálních sítích, řekl plzeňský biskup.

František také povzbuzuje lokální církve, aby byly ve svém prostředí autentické. Z osobních setkání s papežem měl Holub vždy pocit, že se mu při rozhovoru naprosto věnoval. „Je velmi srdečný, je vtipný a vypráví vtipy, ale na druhou stranu, dokáže velmi dobře naslouchat a také velmi jednoznačně říci, že jsou základní principy, na kterých je třeba trvat. Já jsem ho vnímal jako strukturovaného jezuitu s veselou duší,“ dodal.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 13. března 2023 Foto: Wikimedia Commons – Tomáš Holub

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář