Po antisemitském útoku chce Berlín zpřísnit vysokoškolský zákon

Berlín – Berlínský senát chce, aby vysoké školy v této spolkové zemi znovu mohly vylučovat studenty, kteří se dopustí závažného prohřešku. Změnit vysokoškolský zákon plánují poté, co začátkem tohoto měsíce student berlínské Svobodné univerzity, který zastává propalestinské názory, surově zbil svého židovského kolegu.

Berlín je v současnosti jedinou německou spolkovou zemí, kde vysoké školy v takovém případě nemohou studenta vyloučit, napsal deník Tagesspiegel na svých internetových stránkách. Na úterním zasedání berlínského senátu se primátor Kai Wegner se senátorkou pro vědu Inou Czyborrovou shodli na tom, že je potřeba vysokoškolský zákon změnit. Tuto možnost zrušilo v roce 2021 berlínské vedení tvořené sociálními demokraty, Levicí (Die Linke) a Zelenými. Nejpřísněji lze nyní studenta potrestat tříměsíčním zákazem vstupu do prostor vysoké školy.

SOUVISEJÍCÍEkumenická rada církví odsuzuje terorismus a antisemitismus a modlí se za mír

Třicetiletý židovský student Lahav Shapira ze Svobodné univerzity skončil začátkem měsíce v nemocnici se zlomeninami poté, co ho zbil 23letý student této vysoké školy. Podle státního zastupitelství šlo o antisemitský čin.

Německá média připomínají, že Svobodná univerzita se stala terčem kritiky za to, že na tento incident reagovala zdráhavě. Například Ústřední rada Židů žádala, aby útočníka vyloučila. Vysoká škola mu ale udělila jen tříměsíční zákaz vstupu s odůvodněním, že přísněji ho z právních důvodů potrestat nemohla.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 14. února 2024 Foto: Pixabay – iustrační

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář