Po jehovistech jsou na řadě evangelikálové? Zapečetěný sbor baptistů a demolice letničního bohoslužebného prostoru

Moskva – Několik církví v Rusku ztratilo některé svá místa k nedělnímu setkávání kvůli „složité, někdy protichůdné a často nekonzistentně aplikované legislativě,“ informovala zpravodajská služba Forum 18.

Místní úřady dále nepovolují výstavbu nových sborů. Důvodem je změna plánovacích předpisů nebo odebrání povolení ke stavbě. „Problémy mohou nastat v každé fázi, od koupě pozemku přes zajištění územního povolení, až po získání dostatečného množství peněz na dokončení stavby před vypršením platnosti povolení,“ uvádí Forum 18.

Podle Vladimíra Ozolina, právníka moskevského slovanského střediska pro právo a spravedlnost, tím hlavním důvodem jsou „předsudky úřadů vůči protestantům.“

„Protestanté často nemohou získat povolení stavět kostely. Proto jsou věřící nuceni vykonávat bohoslužby v obytných budovách,“ dodal.

Náboženské skupiny nejsou právnickými osobami, takže nemohou kupovat nebo pronajímat nemovitosti, ani je nechat legálně na sebe převést. Musí se spoléhat na své členy, aby nabídli prostory pro bohoslužby. Až 90% míst, kde protestanté slaví bohoslužby, jsou oficiálně evidována jako rezidenční nemovitost.

Úřady zapečetily baptistický sbor a dali příkaz k demolici bohoslužebného objektu

Baptistický sbor na okraji Novorossijsku na jihu Rusku, byl nucen mít bohoslužby na dvoře a na ulici poté, co jim místní úřady zakázaly používat jejich vlastní prostory.

Úředníci zapečetili dveře dne 7. července 2019. Zákaz je „zjevným porušením zákona o náboženství a ústavy […] žádný z místních úřadů se nás ani nepokusil kontaktovat, abychom nějak tento problém prodiskutovali a našli řešení“ řekl správce místního sboru Jevgenij Kokora.

Kokora také poznamenal, že úřady daly příkaz k demolici letničního sboru a zakázala používat tuto budovu ke shromažďování.

 

-mn-  Datum: 20. září 2019  Foto: CC Search – baptistický sbor v Moskvě – ilustrační foto

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář