Po úmrtí vojáků pomáhají pozůstalým i armádní kaplani

Praha – Zvony svatovítské katedrály a dalších pražských kostelů by měly ve středu doprovodit přílet ostatků tří českých vojáků, kteří přišli o život po sebevražedném útoku v Afghánistánu. Uvedl to kardinál Dominik Duka ve své kondolenci.

Ujišťuji jejich blízké a přátele o naší modlitbě a lidské solidaritě, spolu s díky za jejich ochotu bránit hodnoty naší civilizace a kultury,“ napsal pražský arcibiskup Duka s tím, že na letištní ploše ve středu proběhne pietní akt za padlé vojáky Martina Marcina, Kamila Beneše a Patrika Štěpánka, příslušníky 42. mechanizovaného praporu v Táboře. Finanční sbírku pro pozůstalé rodiny vyhlásil Vojenský fond solidarity, potrvá do konce srpna.

Armádní duchovní služba zajišťuje kontakt kaplanů s příbuznými a je ve spojení také s jednotkou v Afghánistánu, sdělil Proglasu hlavní armádní kaplan, katolický kněz Jaroslav Knichal: „Kaplan či psycholog vyjíždějí s velitelem oznamovat příbuzným tu událost. S rodinou komunikují, snaží se nabídnout pomoc. Domlouvá se přílet ostatků a další věci spojené s rozloučením. Kaplan to prožívá s tou rodinou od samotného počátku a není to tak, že by po pohřbu jeho úloha skončila. Ta je dlouhodobějšího charakteru tak, aby kdykoli rodina potřebovala kontaktovat armádu či něco vyřešit, jí byl kaplan k dispozici,“ vysvětluje plukovník Knichal.

Na základě svých zkušeností s armádními misemi popisuje úloha kaplana u jednotky, jejíž členové přišli o život: „Od kaplanů se v takové chvíli očekává, aby byli stále v kontaktu s vojáky a hovořili s nimi o tom, co prožívají, aby se všechny emoce pojmenovaly, aby se to nějak uchopilo. Možná někdo opravdu potřebuje se vyplakat, někdo zase sdělit nějakou drobnost. Každé slovo a věta je důležitá, aby se dostala ven, aby vojáci mohli dát na sto procent plnit své úkoly, ke kterým jsou postaveni. Jak znám vojáky, oni to i přes takovou těžkou, tragickou situaci zvládnou, dokážou své úkoly znovu zvládnout,“ uzavírá P. Knichal.

 

Autor: Filip Breindl  Zdroj: Radio Proglas  Foto: Kamil Beneš  Autor: mjr. Vlastimila Cyprisová, GŠ AČR

Kategorie: Společnost

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář