Po útocích na kostely a synagogy drží Dagestán třídenní smutek

Machačkala – V Dagestánu dnes začal třídenní smutek v souvislosti s nedělními útoky na dva kostely a dvě synagogy, při kterých zemřelo nejméně 17 lidí, z toho 15 policistů. Informuje o tom agentura Reuters.

„Jde o tragický den pro Dagestán i celou zemi,“ uvedl šéf Dagestánu Sergej Melikov. Vlajky v této ruské republice na západním pobřeží Kaspického moře byly staženy na půl žerdi a úřady zrušily společenské akce.

SOUVISEJÍCÍNeznámí útočníci stříleli na synagogy a kostel v Dagestánu, uvádí média

Zatímco agentura Reuters píše, že není zcela jasné, kolik lidí při útocích v Machačkale a Derbentu přišlo o život, ruskojazyčný servis BBC uvádí, že mrtvých je nejméně sedmnáct. Melikov informoval, že 15 policistů „se stalo oběťmi teroristického útoku“. Podle BBC bylo hospitalizováno 16 lidí. Mezi mrtvými je ortodoxní kněz, který v Derbentu pracoval déle než 40 let. Mluvčí ruské pravoslavné církve uvedl, že kněz Nikolaj Kotelnikov „byl brutálně zavražděn“.

K nedělním atentátům na severním Kavkazu se nikdo nepřihlásil. „Chápeme, kdo je za organizací teroristických útoků a jaký cíl sledoval,“ řekl nicméně Melikov bez dalších podrobností. Ujistil, že bezpečnostní složky budou po útočnících pátrat, dokud je všechny neodhalí. Šest z nich policie zastřelila během útoků.

Dagestán obývají převážně muslimové a jde o region, který býval místem častých útoků islamistických separatistů, jejich intenzita však před lety výrazně klesla. Agentura Reuters podotkla, že ruské bezpečnostní složky extremisty v regionu tvrdě potlačily a ruské úřady v roce 2017 oznámily, že je porazily.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor:ČTK Datum: 24. června 2024 Foto: Pixabay – ilustrační

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář