Po útoku rebelů panuje „napjatý klid“ – říká biskup ze Středoafrické republiky

Středoafrická republika – V neděli 3. ledna zaútočili povstalci na město Bangassou na východě Středoafrické republiky a převzali kontrolu nad městem. Místní biskup Juan José Aguirre Muňoz pro Vatikánský rozhlas potvrdil, že ve městě došlo k rabování a většina obyvatel uprchla do nedalekého Konga.

Artilerie Lidové fronty za obnovu Střední Afriky (FPRC, Front populaire pour la renaissance de la Centrafrique) zaútočila na město Bangassou v neděli o půl šesté ráno. Povstalci napadli základnu státních ozbrojených složek (FACA) v tomto největším městě východní části země. Mírové síly tzv. Minusca, tj. Mise Spojených národů ve Středoafrické republice, se do bojů nijak nezapojily, uvedl biskup Aguirre. Po pěti hodinách se státní vojsko a policejní složky uchýlily na bázi Minusca

Podle biskupa Aguirreho část obyvatel uprchla do Konga. Civilisté překročili řeku Mboumou a hledají útočiště ve městě Ndu bezprostředně za státní hranicí.

”Město je nyní takřka pusté. Večer proběhl dobře. Nedošlo k žádným přestřelkám, říká biskup. Jsou tu pouze rebelové a zloději z města Bangassou, kteří vyrabovali některé obchody. V této chvíli je všude klid. Možná, že povstalci vyčkávají, kdo bude v čele vlády a nechtějí v této chvíli ubližovat civilistům,” odhaduje biskup Aguirre. Středoafrická republika očekává výsledky voleb z 27. prosince, ze kterých má vyjít nová hlava státu a národní shromáždění. Volby doprovázely násilné akce a podle pozorovatelů bylo nutné uzavřít 14% všech volebních místností. Některá média proto označila volby za frašku a podvod.

Biskup Aguirre označuje situaci ve městě Bangassou za “vypjatě klidnou” a vyjadřuje naději, že nebude dále eskalovat a že se obyvatelé brzy navrátí do svých domovů.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: Vatikánský rozhlas Datum: 5. ledna 2021 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář