Po více než dvou letech papež prohlásil na Svatopetrském náměstí nové svaté

Vatikán – Po více než dvou letech pauzy dnes papež František prohlásil na Svatopetrském náměstí nové svaté z Itálie, Francie, Indie, Nizozemska či Uruguaye. Slavnostní mše ve Vatikánu se zúčastnily tisíce věřících a řada významných politiků, uvedla agentura Reuters. Papež během obřadu zůstal sedět, ale na rozdíl od některých předchozích veřejných akcí, na které zdravotním potížím přijel na invalidním vozíku, se pohyboval pěšky.

Mezi novými svatými jsou například francouzský kněz, kazatel a poustevník Charles de Foucauld či nizozemský kněz a katolický novinář Titus Brandsma, který byl zadržen nacistickými úřady po obsazení Nizozemska a zemřel v nacistickém táboře v Dachau. Papež prohlásil za svatou také první ženu z Uruguaye či prvního Inda, který nebyl vysvěcen knězem. Mezi svatořečenými jsou čtyři jeptišky.

SOUVISEJÍCÍPapež krátce mluvil s manželkami ukrajinských vojáků, kteří bojují v Mariupolu

Mše se ve Vatikánu zúčastnilo na 50.000 lidí, a to včetně italského prezidenta Sergia Mattarelly, francouzského ministra vnitra Géralda Darmanina či nizozemského ministr zahraničí Wopkea Hoekstry. Jednalo se o jednu z největších bohoslužeb ve Vatikánu od začátku pandemie covidu-19 a o první mši od roku 2019, při které byli prohlášení noví svatí.

Ve svém projevu papež zdůraznil, že svátost nespočívá „v několika málo hrdinných činech, ale v množství činů každodenní lásky“. Dodal, že láska znamená sloužit a zasvětit život ostatním.

Prohlášení za svatého se může uskutečnit po splnění tří základních podmínek: dotyčný musel vést příkladný křesťanský život, mujsel vykonat dva zázraky a musí být pět let po smrti.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 15. května 2022 Foto: Wikimedia Commons – Vatikán

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář