Počet židovských obyvatel na světě vzrostl na 15,2 milionu

„Uplynulý rok nás naučil skutečnému významu vzájemné odpovědnosti mezi židovským národem,“ říká úřadující předseda Židovské agentury pro Izrael Yaakov Hagoel.

Několik dní před začátkem nového hebrejského kalendářního roku 5782 činí počet Židů na celém světě přibližně 15,2 milionu, zatímco v roce 5781 jich bylo 15,1 milionu, vyplývá ze statistik, které nově zveřejnila Židovská agentura pro Izrael.

Z celosvětové židovské populace se počet Židů v Izraeli blíží 6,9 milionu (oproti 6,8 milionu v roce 5781), zatímco mimo Izrael jich žije přibližně 8,3 milionu, z toho asi šest milionů ve Spojených státech.

Aktualizované odhady profesora Sergia Della Pergoly z Hebrejské univerzity v Jeruzalémě budou zveřejněny v Americké židovské ročence 2021.

Podle Židovské agentury zahrnují výše uvedená čísla i ty, kteří se sami definují jako Židé a neidentifikují se s jiným náboženstvím. Pokud se započítají i ti, kteří mají nárok na izraelské občanství podle zákona o návratu, zvýší se celosvětový součet na 25,3 milionu osob, z nichž 7,3 milionu žije v Izraeli a 18 milionů mimo Izrael.

Celý článek je k dispozici na stránce Israel.cz.

1 Komentář

  1. Zákon o návratu (hebrejsky חוק השבות‎, chok ha-švut) je izraelský zákon, který zaručuje každému člověku s židovskými kořeny a členům jeho rodiny právo přijít do Izraele a automaticky získat státní občanství. Zákon se nevztahuje pouze na člověka, který má židovskou matku či konvertitu, ale i na člověka, který má židovské příbuzenské vztahy ze strany otce či prarodičů.[1] Byl schválen prvním Knesetem 5. července 1950.[2] Netýká se ale těch Židů, kteří vyznávají jinou víru než judaismus (včetně mesiánských židů).

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář