Pochopení kořenů je důležité – navoďte si doma atmosféru dávné Palestiny

Světem architektury hýbou nejrůznější IN styly, ovšem jen málokteré odráží to, co se děje uvnitř. Tedy uvnitř nás. Nepomáhají nám k pochopení a poznání, spíše nás od něj oddalují. A přitom každý z nás pociťuje čas od času touhu vrátit se ke kořenům a poznat, odkud vlastně pochází.

Ano, svou víru si obvykle představujeme v kulisách „současné Evropy.“ Jako něco, co se ukrývá mezi zdobenými sloupky barokních kostelů, v moderních modlitebnách a s důvěrně známými kulisami naší fauny a flóry. Ovšem tak tomu ani zdaleka není.

Obraz jako prostředek k poznání

Když se podíváme na všechny ty malby, zobrazující útěk svaté rodiny do Egypta, Getsemanskou zahradu i další významné události historie křesťanství, jen stěží v nich nacházíme něco známého – tedy pokud už nebyly uchopeny malířem s jeho vlastní představou o modernosti.

A jak zažít takovou atmosféru i u sebe doma? Mnohdy může pomoci i maličkost – třeba nálepka na dveře v tom správném stylu. Tedy něco, co nás nenápadným způsobem upozorní na to, že v našem životě není vždy všechno tak, jak se zdá. Drobný detail, jež nás donutí vystoupit z komfortu „známého“ a zamyslet se nad doposud nepoznanými aspekty toho, co považujeme za svůj běžný a obyčejný život.

Za styl se není třeba stydět

Ale než do svého bytu vpustíte všechny ty palmy, velbloudy, písek a palestinské architektonické vzory, dobře se nad tím zamyslete. Bylo by určitě krásné žít uprostřed pokojů ne nepodobným paláci krále Šalamouna nebo se vtělit díky šikovným doplňkům do domácností prvních Kristových učedníků. Ovšem jakmile vše začneme prosazovat „na sílu“, bude výsledkem přesný opak toho, o co jsme usilovali.

I ta nejkrásnější nálepka na dveře do ložnice tak musí perfektně ladit s ostatním zařízením interiéru. A jak toho dosáhnout? Jak zařídit, aby vaše současná snaha o sebepoznání nepůsobila jako „pěst na oko“ a od původního záměru vás naopak neodrazovala? Naučíme vás, jak si interiér přizpůsobit zcela jednoduše a bez velkých investic.

Když chcete vsadit hlavně na barvy

Moderní doba příliš mnoho zjevných radostí nedává. Tak proč si dobrou náladu trochu neposílit pestrobarevným „orientálním“ interiérem? Vezměte si k ruce fotografie z tržišť okolo Mrtvého moře a inspirujte se.

Důležité jsou zejména kontrasty. Na jedné straně stojí přírodní materiály (v čele kupříkladu s masivním dřevem) a na té druhé pestře vyhlížející doplňky. Společně však překvapivě příjemně souzní a vykouzlí v místnosti tu správnou atmosféru. Vybavíte si obraz od Richarda Dada – Útěk z Egypta? I když jde o ukázku klasicismu, barevně představuje přesně takový styl, kterému byste se měli přiblížit.

K dokonalosti pak tuto myšlenku dovedou různé drobnosti. Jde zejména o keramiku nebo malované sklo, tak typické pro tuhle část Orientu. A nesmíme samozřejmě zapomenout ani na textilie.

Když chcete, aby vaše cesta odrážela i váš temperament

I když to tak nevypadá, prozatím jsme se pohybovali spíše v umírněných vodách bytové architektury. Existuje totiž ještě jiný druh Orientu – divoký, temperamentní a nespoutaný. Toužící objevovat, přesto však ve své podstatě dokonale harmonický. Teprve se hledáte? Chcete mít doma úplně „všechno?“ Poslužte si, vždyť mnohé myšlenky a záměry se také vytříbí až časem.

Koneckonců Palestina byla v době své největší slávy opravdu rušnou křižovatkou ras i kultur. Klidně se inspirujte třeba Bahajskými zahradami, zhlédněte se ve zdobnosti nazaretské baziliky Zvěstování nebo eklektickou a funkcionalistickou architekturou Tel Avivu.

A jak se v té záplavě podnětů neztratit? Vyberte si jednu ústřední barvu a jeden ústřední motiv (může to být třeba soška, nálepka na dveře nebo orientální koberec) a jeho barvy či motivy se snažte v místnosti několikrát zopakovat.

Moderní styl a jeho umírněnost

Ale dost možná se do tak divokých experimentů pouštět jednoduše nechcete. Svých cílů se ovšem vzdávat nemusíte. Stačí jen vsadit na čistotu. I čistě bílá stěna nechá dostatečně vyniknout pečlivě zvolenému obrazu nebo dekoraci z biblických dob. Uvidíte.

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář