Podlaha kostela v Řečici ukrývala renesanční náhrobek

Řečice – Pod podlahou opravovaného kostela svatého Jiří v Řečici na Havlíčkobrodsku našli řemeslníci téměř neporušený náhrobní kámen ze 16. století. Deska je dokladem překvapivě vysoké kulturní úrovně v jinak jednoduchém a prostém venkovském kostele, uvedl Marek Hanzlík z obecně prospěšné společnosti Přátelé podlipnických kostelů.

Náhrobní kámen Václava Uhlíře z Budíkova je z roku 1577. Deska je kvalitní a výborně zachovalá. „O Václavu Uhlířovi z Budíkova toho zatím mnoho nevíme, ale každopádně se jedná o nedaleký Budíkov u Humpolce,“ řekl Hanzlík, který je zároveň kastelánem hradu Lipnice nad Sázavou a na opravy kostela v Řečici dohlíží. V Budíkově podle něho stála tvrz nebo jiné sídlo pánu z Budíkova.

Řečický kostel je jedním ze tří kostelíků pod hradem Lipnice, v nichž jsou malby ze 14. století. Jsou i v kostele svatého Martina v Dolním Městě a v kostele svaté Markéty v Loukově. Přátelé podlipnických kostelů se na jejich obnově podílejí skoro dvě desetiletí. Díky grantům, příspěvkům do sbírky a spolupráci s obcemi se už podařilo udělat práce za 16,5 milionu korun.

Na kostelu svatého Jiří v Řečici, v němž jsou cenné středověké malby, nechala farnost díky evropské dotaci opravit střechu a fasádu. Práce začaly v květnu, teď pokračují uvnitř kostela. Náklady na letošní opravy jsou přes 2,7 milionu korun, dotace je 2,3 milionu. Ve prospěch kostela půjde i výtěžek koncertu, který se konal 4. srpna na hradě Lipnici.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

Autor: ČTK  Datum: 6. srpna 2019  Foto: Wikipedie – kostela svatého Jiří v Řečici

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář