Křesťan dnes

Podle studie většina sborů v USA čelí poklesu počtu členů

Většina církví má každou neděli o méně než 100 lidí, kteří navštěvují bohoslužby, a podle nové studie společnosti LifeWay Research se snížil nebo téměř vyrovnal růst členství.

Studie, o které informuje The Christian Post, byla provedena s cílem pomoci církvím lépe porozumět růstu, ukázala, že většina protestantských církví nepřitahuje nové křesťanské konvertity.

„Hlavním účelem této studie bylo získat soubor objektivních opatření v oblasti reprodukčního a multiplikačního chování církví a pochopit jejich základní kontext růstu,“ řekl Todd Wilson, výkonný ředitel společnosti Exponential. „Spojením těchto opatření můžeme pomoci církvím přemýšlet o růstu.“

Studie zjistila, že v šesti z deseti protestantských sborů za posledních 12 měsíců nerostla nebo klesala v účasti a více než polovina viděla méně než 10 lidí, kteří se stali novými křesťany.

Asi 8 procent z 1000 protestantských pastorů, kteří byli ve studii osloveni, neměli v posledních 12 měsících žádné nové konvertity.

Thom Rainer, generální ředitel společnosti LifeWay Christian Resources, komentoval tuto studii na svém blogu a řekl, že studie poskytuje velmi realistický obraz toho, co se dnes děje v amerických církvích.

Statistika ukázala, že 42procent evangelikálních sborů zaznamenalo během sledovaného období růst ve srovnání s 34 procenty ostatních protestantských sborů. Zatímco mezi evangelikálními a velkými protestantskými denominacemi nebyly zaznamenány žádné významné rozdíly, pokud jde o nové konvertity. Studie ukázala, že letniční církve vykazují vyšší růst nových konvertitů než jakákoli jiná denominace. Asi 57 procent letničních pastorů uvedlo 10 a více nových členů.

 

-mn-  Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Exit mobile version