Pohřeb kardinála Pella vyvolal v Austrálii rozporuplné reakce

Sydney – Tisíce truchlících, včetně bývalých australských premiérů Tonyho Abbotta a Johna Howarda, se dnes v Sydney zúčastnily pohřbu australského kardinála George Pella. V parku naproti katedrále, kde se pohřeb konal, se naopak sešly na demonstraci stovky kardinálových kritiků. Pell byl nejvýše postaveným duchovním v historii katolické církve, který byl odsouzen za zneužívání dětí. V roce 2020 byl však po odvolání zproštěn viny a po přibližně 13 měsících byl propuštěn z vězení.

„Byl to nejvýznamnější katolík pocházející z Austrálie a jeden z nejvýznamnějších synů naší země. George Pell byl nejvýznamnější člověk, jakého jsem znal,“ prohlásil v projevu na smutečním obřadu expremiér Abbott.

SOUVISEJÍCÍPohřbu australského kardinála Pella předchází protesty

Papež František ve vzkazu ke shromážděným ocenil „oddanost kardinála Pella církvi“.

Davy lidí zádušní mši sledovaly na obří obrazovce před katedrálou. Stávající australský premiér John Howard ani předseda vlády státu Nový Jižní Wales Dominic Perrottet ale na pohřeb nepřišli a poslali své zástupce.

V parku nedaleko katedrály během obřadu zaznívaly projevy proti kardinálovi a proti katolické církvi obecně. Někteří z demonstrantů, mezi nimiž bylo mnoho členů komunity LGBTQ+, drželi v rukou transparenty s nápisy „Ať Pell shoří v pekle“.

Další vyjadřovali solidaritu s oběťmi sexuálního násilí páchaného duchovními. Pětasedmdesátiletá Maureen připevnila na plot před katedrálou barevnou stužku na památku svého kamaráda, který by zneužit učitelem náboženství.

„Pell zastával homofobní názory, měl předsudky vůči ženám… tajil zneužívání v katolické církvi,“ uvedla organizátorka protestu Kim Sternová. „Je odporné, že se mu dostává takového rozloučení,“ dodala.

Pell zemřel v lednu v Římě ve věku 81 let na komplikace po operaci kyčelního kloubu. V minulosti byl jako prefekt ekonomického sekretariátu třetím mužem Vatikánu.

V roce 2019 australský soud oznámil, že Pella shledal vinným, že se v 90. letech jako arcibiskup provinil vůči dvěma chlapcům ve věku 13 let. Jeden z nich zemřel v roce 2014 ve svých 31 letech na předávkování heroinem, proti Pellovi tak v procesu vypovídal jen druhý z nich. Ten soudcům popsal, že Pell se v roce 1996 po nedělní mši před ním a před druhým hochem v sakristii melbournské katedrály obnažil, osahával je a jeho přinutil k orálnímu sexu.

Z vyměřeného šestiletého trestu kardinál strávil ve vězení něco přes rok. V roce 2020 australský nejvyšší soud v odvolacím řízení odsuzující rozsudek zrušil a nařídil Pellovo okamžité propuštění, neboť dospěl k závěru, že skutek nebyl prokázán.

Téhož roku australská královská komise na základě svého vyšetřování uvedla, že Pell věděl o sexuálním zneužívání mladistvých kněžími v Austrálii, nepodnikl ale žádné kroky, aby mu zabránil.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 2. února 2023 Foto: screenshot YouTube – kardinál Pell

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář