Policie v Uzbekistánu během Velikonoc vtrhla do modlitebny a brutálně zbila členy baptistické církve 

Baptistická modlitebna v Karši byla o velikonoční neděli přepadena policií, která „poškodila dveře, chovala se hrubě a zatýkala členy církve“, uvádí lidskoprávní organizace Forum 18.

Podle Fora 18 přijeli úředníci během bohoslužby a pouze uvedli, že jsou z místního okresního výboru a jednají v souladu s pravidly Výboru pro náboženské záležitosti, podle kterých akce, na nichž se podílejí cizinci, jako například hudebníci z Německa, kteří tam byli, nejsou povoleny.

SOUVISEJÍCÍ Libye zatkla dva učitele z letniční denominace za údajné obracení ke křesťanství

Úředníci poté přivolali policii, která vstoupila přes dvůr a vyrazila dveře modlitebny, zatímco hudebníci pokračovali ve zpěvu před přeplněným sálem.

Členové sdělili Foru 18, že „policie před zraky spoluvěřících brutálně zbila Davida Ibragimova a několik dalších členů církve, použila také donucovací prostředky, aby bratry a sestry zpacifikovala. Členové církve během těch těžkých minut plakali a modlili se“.

Policisté zatkli 10 členů církve, včetně mladých lidí, které následně odpoledne propustili a podali na ně trestní oznámení.

Forum 18 informuje, že „Úmluva OSN proti mučení a jinému krutému, nelidskému či ponižujícímu zacházení nebo trestání vyžaduje, aby stát zatkl a postavil před soud úředníky podezřelé z účasti na mučení“.

 Baptisté se obávají dalších razií

O den později policie provedla razii na dalším speciálním velikonočním setkání Rady baptistických sborů v Denově v Surkhandarjské oblasti, na které němečtí hudebníci přijeli z Karši. Setkání označili za nezákonné a přítomné násilím rozehnali.

Rada baptistických sborů tvrdí, že k razii došlo poté, co se církev pokusila pronajmout 15 místních sálů pro velikonoční prezentaci s hostujícími německými hudebníky. Všechny pokusy byly neúspěšné.

Není to poprvé

Portál Evangelical Focus píše, že v baptistické modlitebně v Karši již 19. února během nedělní dopolední bohoslužby provedli zátah úředníci městské správy.

Kromě toho policie a místní úředníci vtrhli 21. listopadu 2021 na zvláštní bohoslužbu, kterou církev pořádala při příležitosti vysvěcení své nové budovy. Pokusili se bohoslužbu zastavit a přítomné rozehnat, ale členové církve jim zabránili ve vstupu.

Úředníci také hrozili, že všem cizím státním příslušníkům, kteří byli na bohoslužbě, zakážou další vstup do země, ale nakonec tak neučinili a „většinou se chovali korektně“, uvedli baptisté.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 19. dubna 2023 Foto: Baptist Council of Churches

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář