Policie ve Francii zastřelila muže, který chtěl podpálit synagogu, uvedl ministr

Rouen/Paříž – Policie v Rouenu na severu Francie dnes ráno zastřelila muže, který se pokoušel podpálit synagogu. Na síti X to uvedl francouzský ministr vnitra Gérald Darmanin. Zastřelený muž se pokusil nožem zaútočit na policisty, uvedla agentura AFP.

„Policisté v Rouenu brzy ráno zneškodnili osobu, která se zjevně snažila podpálit městskou synagogu. Gratuluji jim k jejich rychlé reakci a odvaze,“ napsal Darmanin.

SOUVISEJÍCÍVandalové poničili památník holocaustu v Paříži červenými otisky rukou

Policie na místo vyrazila kvůli ohlášenému dýmu v bezprostřední blízkosti synagogy, sdělil AFP policejní zdroj. Podle něj byl muž vyzbrojený nožem a železnou tyčí, mířil k policistům. Ti po něm vystřelili a útočník zemřel.

Sled událostí později potvrdila i prokuratura. Zastřelený u sebe neměl žádné osobní doklady a jeho identitu kriminalisté zjišťují.

„Komunita je velmi rozrušená. Jsme malá komunita a bohužel se to může stát i nám,“ uvedl rabín Chmouel Lubecki s tím, že v Rouenu žije asi 150 až 200 židovských rodin. Vyjádřil rovněž naději, že požár „nepoškodil svitky tóry, které jsou v synagoze tím nejcennějším“.

V souvislosti s činem prokuratura zahájila dvě vyšetřování. První se týká žhářství a napadení úřední osoby, druhé vyšetřuje okolnosti smrti ozbrojené osoby.

Ve Francii žije početná židovská i muslimská komunita. Od propuknutí bojů mezi izraelskou armádou a palestinským hnutím Hamás v Pásmu Gazy v říjnu loňského roku se ve Francii výrazně zvýšil počet antisemitských činů. Podle oficiálních údajů z ledna bylo loni ve Francii 1676 antisemitských činů, což je čtyřikrát více než o rok dříve. Za první tři měsíce letošního roku bylo ve Francii 366 útoků zaměřených proti Židům, což je nárůst o 300 procent ve srovnání s prvním čtvrtletím roku 2023, uvedl na začátku května premiér Gabriel Attal.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 17. května 2024 Foto: Pixabay – ilustrační

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář