Policie zadržela muže, který se pokusil zapálit Mariánský sloup

Praha – Muž se v neděli dopoledne pokusil zapálit nově postavený Mariánský sloup na Staroměstském náměstí v Praze. Policie pachatele na místě zadržela a oheň uhasila.

Městská policie o incidentu informovala na sociální síti. „Strážníci zadrželi 42letého muže, který se pomocí hadrů pokusil založit oheň na Staroměstském náměstí u Mariánského sloupu. Počínání muže si všiml operátor kamerového systému. Oheň hlídka uhasila vodou z lahve, kterou měla ve služebním vozidle. Výše škody nebyla zatím určena, sloup byl poškozen od kouře a sazí,“ popsala pražská policie detaily celé události.

Plán obnovení Mariánského sloupu rozpoutal širokou společenskou diskuzi a zjitřil emoce převážně protestantských křesťanů, pro které byl Mariánský sloup symbolem útlaku a ideologickým znamením poroby českého národa. Na protest proti stavbě sloupu vznikla celá řada petic. Ekumenická rada církví v České republice a Česká biskupská konference založila komisi pro české církevní dějiny 17. století, která bude zkoumat problematická místa českých dějin, jako jsou stavovské povstání, bitva na Bílé Hoře a rekatolizace.

Podporovatelé sloupu argumentovali, že sloup je symbolem ochrany Prahy během třicetileté války a významnou kulturní památku. Postavení sloupu na Staroměstském náměstí hned vedle sochy Jana Husa by symbolizovalo smíření mezi katolíky a protestanty. Původní Mariánský sloup byl postaven v roce 1650 a stál na Staroměstském náměstí až do roku 1918, kdy byl stržen davem lidí během protihabsburské demonstrace.

 

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

 

-red-  Datum: 22. června 2020  Foto: Policie hl. městra Prahy

Tags: ,,

4 Komentáře

 1. Je zbytečné provádět vandalství na té modle formálních křesťanů. Jakmile se jediný Bůh vrátí na zemi všechny modly odstraní. Anebo bude působit tak, že je odstraní služebníci Satana… Je-li tedy také Satan proti sobě rozdělen, jak bude moci obstát jeho království (včetně jeho nesvaté parodii na církev).

  Odpověď
 2. V Americe a všude ve světě se už strhávají sochy za potlesku liberalistů. Je jen otázkou času kdy na řadu přijdou i sochy pozemských církví. Samotná pozemská církev má na svědomí nespočet mrtvých a podporovala i rasismus v USA…takže je to jen otázka času…

  Odpověď
 3. V článku se píše: „primitivní projevy vandalismu nebudou v žádném případě tolerovány“. Má to znamenat, že sofistikované projevy vandalismu by tolerovány být mohly?

  Odpověď
  • Když je bourání soch v souladu s mainstreamem tak je to cool a v pořádku… v jiném případě je to primitivní barbarské a zaslouží si to odnětí na doživotí :))))

   Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář