Policisté v Česku budou mít nově k dispozici duchovní službu

Velehrad – Policisté v Česku budou mít nově k dispozici duchovní službu. Půjde o ekumenickou službu. Duchovní službu bude zaměstnancům Policie ČR poskytovat nejen katolická církev, ale také další křesťanské církve, řekla dnes ČTK mluvčí ČBK Monika Klimentová. Tématem zasedání ČBK byly také církevní restituce, příprava Národní pouti do Říma i připomínka 30 let od pádu komunistického režimu.

Podle informací Deníku N pracují od 7. června u policie oficiálně dva kaplani, policejní prezident Jan Švejdar podepsal interní pokyn poskytování duchovních služeb zaměstnancům Policie ČR. „Tento pokyn je základem pro bilaterální smlouvu mezi Ekumenickou radou církví a ČBK,“ uvedla Klimentová.

Kaplani vykonávají službu mimo pracovní dobu a bez nároku na honorář, řekla ČTK Hana Rubášová z tiskového oddělení policejního prezidia. Podle jáhna Jiřího Laňky, který zároveň slouží u Útvaru rychlého nasazení (URNA), duchovní služba ale teprve dostává nějaký rámec. „Mám obrovskou radost a cítím velký vděk, protože ten projekt podporuje vedení policie i církví, tedy Česká biskupská konference nebo Ekumenická rada církví, řekl Deníku N. Smlouva o poskytování duchovní služby policistům se podle Klimentové ještě připravuje, termín jejího uzavření zatím není známý.

Biskupové na Velehradě také řešili církevní restituce. „Tématem jednání byla mimo jiné i náhrada za škody způsobené církvím ze strany státu pozdním vydáním majetku, o který v restitucích žádaly. Biskupové se na plenárním zasedání společně usnesli, že katolická církev nebude žalovat stát za náhradu škody, která byla církvím způsobená, i když měl stát postupovat v souladu se zákonem a majetek vydat dříve,“ uvedla Klimentová.

Biskupové se zabývali i přípravami na Národní pouť do Říma, která se uskuteční v listopadu. Věřící předají papeži Františkovi jako dar sochu sv. Anežky České doplněnou stuhami s otisky prstů všech lidí, kteří na dar přispějí. Pouť připomene 30 let od chvíle, kdy jen pět dní před začátkem sametové revoluce svatořečil papež Jan Pavel II. v Římě Anežku Českou.

ČBK také odsouhlasila žádost organizace Post Bellum, aby se 17. listopadu v 17:11 rozezněly zvony na všech kostelích a kaplích jako připomínka 30 let od pádu komunistického režimu. V roce 2021 se bude připomínat 1100 let od zavraždění svaté Ludmily, biskupové se tedy rozhodli vyhlásit rok 2021 Rokem svaté Ludmily. ČBK také schválila zahájení beatifikačního procesu, tedy blahořečení katolického kněze a vězně nacistického i komunistického režimu Adolfa Kajpra.

Na Velehradě, kde ve čtvrtek a pátek byly tradiční cyrilometodějské slavnosti, se dnes konalo 119. plenární zasedání ČBK. Zúčastnil se ho i apoštolský nuncius v Česku Charles Daniel Balvo, který byl také hlavním celebrantem a kazatelem páteční velehradské slavnostní mše svaté.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

Autor: ČTK Datum: 7. července 2019  Foto: Charita ČR – ilustrační

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář