Politička AfD se omluvila za tweet k útoku v Münsteru

Berlín – V reakci na kritiku, která se na její hlavu v posledních dnech snesla, se včera přední politička protiimigrační strany Alternativa pro Německo (AfD) Beatrix von Storchová omluvila za to, že spojila nedávný útok v Münsteru s islámským terorismem. Čin přitom spáchal rodilý Němec s psychickými problémy. Von Storchová si však ani v omluvě neodpustila kritiku migrační politiky kancléřky Angely Merkelové.

Bezprostředně po sobotním útoku v centru západoněmeckého Münsteru místopředsedkyně frakce AfD v německém parlamentu von Strochová na twitteru zjevně ironicky zveřejnila větu „Zvládneme to“, která je symbolem vstřícné politiky kancléřky Angely Merkelové v migrační krizi. Později politička AfD dodala, že za útokem stojí „napodobitel islámského teroru“. „Islám znovu udeří. Otázkou není jestli, ale kdy,“ napsala.

Za svůj příspěvek si vysloužila v uplynulých dnech kritiku. Například bavorská Křesťanskosociální unie (CSU) von Storchovou vyzvala, aby se vzdala svého poslaneckého mandátu. „Kdo takovou událost takovým způsobem zneužije jako paní von Storchová, nemá v parlamentu v Německu co pohledávat,“ uvedl generální tajemník CSU Markus Blume. Političku AfD kritizovali i zástupci dalších parlamentních stran.

Dnes se von Storchová na facebooku omluvila. „Svým tweetem k Münsteru jsem udělala chybu a je mi to líto. V nevhodnou dobu, když ještě nebyla potvrzena fakta, jsem vyjádřila falešné podezření,“ uvedla politička. Zároveň však dodala, že nechce být jako německá kancléřka Angela Merkelová, „která nikdy nepřizná svou chybu“ a dodnes zůstává u svého „Zvládneme to“.

Osmačtyřicetiletý Němec Jens R. v sobotu najel vozem do lidí v historickém jádru Münsteru. Zabil dva lidi a zhruba dvě desítky dalších zranil. Motiv činu muže, který po útoku spáchal sebevraždu, policisté zatím neznají, předpokládají ale, že trpěl psychickými problémy. V ohrožení života zůstává podle posledních informací stále jedna oběť útoku.

Von Storchová, která pochází z vévodského rodu Oldenburgů a jejímž dědečkem byl Hitlerův ministr financí, patří k nacionalistickému křídlu AfD. Pozornost na sebe upoutala již v roce 2016, kdy se zapojila do kontroverze kolem výroku tehdejší předsedkyně strany Frauke Petryové. Ta řekla, že policisté musí zabránit ilegálnímu překročení hranic a „v případě nutnosti použít i střelnou zbraň“. Von Storchová na otázku, zda chce AfD „zabránit pomocí zbraní ve vstupu i ženám a dětem“, odpověděla, že ano.

Na počátku tohoto roku si vysloužila von Storchová kritiku za příspěvek, ve kterém se rozčilovala nad silvestrovským tweetem policie v Kolíně nad Rýnem v arabštině. Mluvila tehdy o „muslimských hordách“.

 

Autor: ČTK Foto: Wikimedia Commons, Beatrix von Storchová

1 Komentář

  1. Vypadalo to jako útok islamisty, v podstatě se není zač omlouvat. Je lépe vždy počkat. Jak to bylo se Skripalem se také neví a kdo použil plyn v Sýrii také ne – pokud nešlo o film.

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář