Polská církev čelí podezřením ohledně zesnulého kněze

Varšava – Starosta polského města Gdaňsk požádal místního arcibiskupa, aby nechal vyšetřit podezření, zda již zesnulý prominentní duchovní sexuálně zneužíval děti. Obvinění proti Henryku Jankowskému, který má v přístavním městě za zásluhy o protikomunistické hnutí Solidarita pomník, vznesla tento týden jedna z údajných obětí.

Barbara Borowiecká v časopisu Dužy Format, což je příloha deníku Gazeta Wyborcza, vylíčila, že ji a ještě další děti kněz zneužíval, když vedl místní farnost v 70. letech, tedy ještě před zrozením Solidarity. Jiná žena, která neukázala svou tvář, televizi TVN 24 řekla, že ji kněz osahával, když jí bylo teprve šest let.

Gdaňský starosta Pawel Adamowicz oznámil, že v dopise požádal, aby gdaňský arcibiskup Slawoj Leszek Glódž na obvinění zareagoval. Katolická církev se podle agentury AP dosud nevyjádřila. Minulý měsíc polští biskupové požádali o odpuštění od všech, kteří kněží zneužívali.

Polsko je katolická země a církev se tu těší mimořádné autoritě kvůli roli, kterou sehrála v mnohdy pohnutých dějinách národa. V poslední době ale čelí rostoucímu tlaku, aby se postavila čelem k problému sexuálního zneužívání, kterého se duchovní dopouštějí.

Po zveřejnění článku byl Jankowského pomník, stojící naproti farnímu kostelu svaté Brygidy, pomalován červenou barvou a objevily se u něj plakáty s nápisem „pedofil“.

Podle někdejšího aktivisty Solidarity Jerzyho Borowczaka by církev měla obvinění prověřit. „Pokud to byl pedofil, zbourám pomník vlastníma rukama,“ řekl televizi TVN 24.

Kněz Henryk Jankowski se od roku 1980 aktivně zapojil do činnosti demokratické opozice v Polsku proti tehdejšímu komunistickému režimu. Pravidelně ostře pranýřoval režim a dlouhá léta byl i zpovědníkem vůdce Solidarity Lecha Walesy.

Na znamení uznání farářův kostel svaté Brygidy navštívili i světoví vůdci, včetně amerického prezidenta George Bushe či britské premiérky Margaret Thatcherové.

„Prelát měl dvě stránky – jasnou a temnou,“ uvedla o Jankowském autorka odhalujícího článku „Tajemství svaté Brygidy“ Božena Aksamitová. V Gdaňsku, kde místním lidem rozděloval pomoc ze Západu, se duchovní těšil takové autoritě, že jej nikdo nepodezíral ze sexuálních orgií s chlapci „vypomáhajícími“ na faře. Tyto oběti nyní potřebují pomoc a je také nutné, aby katolická církev přestala mlčet, zdůraznila v televizi TVN 24.

V roce 2004 byl Jankowski na základě udání matky jednoho z chlapců obviněn ze zneužívání dětí, ale obvinění odmítl a případ byl pro nedostatek důkazů odložen. Henryk Jankowski zemřel v roce 2010.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi podílet?

 

Autor: ČTK  Foto: Pomník Henryka Jankowského v Gdaňsku 

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář