Polská církev chce bořit předsudky vůči muslimům

Varšava – Každoroční „Den islámu“ je pro polskou katolickou církev příležitostí k překonávání předsudků, uvedl podle Catholic News Agency biskup, který dohlíží na katolicko-muslimský dialog v zemi.

Biskup Henryk Ciereszko uvedl, že vzpomínka, která se uskuteční v úterý 26. ledna pomůže „překonat averzi a předsudky a poukázat na to, co spojuje muslimy a křesťany“. Pomocný biskup a delegát polských biskupů pro dialog mezi katolíky a muslimy, poznamenal, že mottem pro letošní akci je „Křesťané a muslimové: Společná ochrana míst k uctívání“.

„Zdůrazňuje význam a úlohu těchto míst, katolických kostelů a muslimských mešit, kde je uctíván Bůh a jsou přednášeny modlitby a prožívá se setkání s Bohem,“ řekl. Den islámu se tradičně slaví po Týdnu modliteb za jednotu křesťanů, který se koná 18. – 25. ledna.

Poprvé si polská církev připomněla tento den roce 2001. Muslimové žijí v Polsku nepřetržitě od 14. století, kdy se Tataři usadili na území, které se později stalo polsko-litevským společenstvím. CNA informuje, že dnes je v Polsku odhadem kolem 3 000 Tatarů. Většina muslimů v zemi jsou sunnité z východní Evropy, Kavkazu, Střední Asie a Středního východu. Odhady celkového počtu muslimů se velmi liší, ale předpokládá se, že tvoří zhruba 0,1% z 38 milionů obyvatel Polska.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 26. ledna 2021 Foto: YouTube – biskup Henryk Ciereszko

Tags: ,,,

5 Komentáře

 1. Pravdou je, že polští Tataři sice jsou muslimové, ale o islámu nevědí téměř nic, naštěstí. Dialog s muslimy je vysněná pohádka několika intelektuálů, kteří nemají tušení, co znamená být křesťan převážně v muslimské zemi. Doporučuji knihu od Michala Řoutila, „Nevěřící odejděte!“

  Odpověď
  • Nacismus a komunismus vznikly na půdě křesťanské Evropy. Znamená to snad, že křesťanská kultura je zvrácená? Proč házíte všechny muslimy do jednoho pytle? Přečtěte si knihu Jozue, abyste se dověděl, jak Izraelité zacházeli s dobytými městy. Je kniha Jozue teoristický manuál?

   Odpověď
 2. Bořit předsudky proti muslimům je nesmysl. Možné pochopitelně je, že se některý muslim té víry zřekne.

  Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář