Polská policie zatkla v souvislosti s útokem na synagogu šestnáctiletého mladíka

Varšava – Polská policie zadržela šestnáctiletého mladíka, kterého podezírá z útoku na synagogu ve Varšavě Molotovovými koktejly. Hrozí mu až deset let vězení. Informovala o tom dnes agentura AP. Na synagogu Nožykowých, která je jedinou židovskou modlitebnou ve Varšavě, která přestála druhou světovou válku a dodnes funguje, někdo v noci na středu hodil tři zápalné lahve a způsobil na budově menší škody. Nikomu se nic nestalo. Incident odsoudil mimo jiné prezident Andrzej Duda. Prokuratura soudu navrhla, aby mladík byl souzen jako dospělý, napsala na svém webu televize TVN 24, podle které podezřelý zřejmě útok podnikl sám.

Policie oznámila, že mladíka zadržela ve spolupráci s polskou kontrarozvědkou ABW ve středu večer. „Byl naprosto překvapený, nechtěl mluvit, své motivy neprozradil,“ řekl policejní mluvčí Robert Szumiata. Zadržený je podle policie polským občanem a zatím nemá policejní záznam.

SOUVISEJÍCÍNa varšavskou synagogu neznámý pachatel hodil tři zápalné lahve

Vyšetřovatelé ho obvinili ze „způsobení události ohrožující život nebo zdraví mnoha lidí nebo ve velkém rozsahu majetek“ mimo jiné pomocí výbušných nebo hořlavých materiálů. Soud podle AP rozhodne, zda se mladík bude z činu zodpovídat jako dospělý nebo jako mladistvý. Soud odpoledne vyhověl návrhu, aby mladík byl na tři měsíce umístěn do zařízení pro nezletilé, dodala TVN 24.

Agentura Reuters v souvislosti s incidentem připomněla, že útoky proti Židům a židovským cílům celosvětově vzrostly od začátku války v Pásmu Gazy, která vypukla loni v říjnu po teroristickém útoku ozbrojenců z hnutí Hamás na Izrael, jenž v odvetě zahájil rozsáhlou ofenzivu.

V Polsku žila před druhou světovou válkou největší židovská komunita v Evropě, čítala asi 3,3 milionu lidí. Většina se stala obětí holokaustu. Podle odhadů se až 170.000 Židů vystěhovalo do Izraele, mimo jiné i pod vlivem poválečného pogromu ve městě Kielce, kde v červenci 1946 byly povražděny čtyři desítky Židů; další desítky tisíc Židů byly nuceny vystěhovat se během antisemitských kampaní polského komunistického režimu. V současnosti žije v Polsku podle odhadů 8000 až 12.000 Židů. Několik desítek tisíc občanů Izraele mezitím získalo i polské občanství.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 2. května 2024 Foto: Pixabay – ilustrační

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář