Polské ministerstvo zahraničí si kvůli televizi předvolalo velvyslance USA

Varšava – Polské ministerstvo zahraničí dnes oznámilo, že „v souvislosti s činností jedné televizní stanice, která je investorem na polském trhu, si předvolalo velvyslance Spojených států“ Marka Brzezinského. Ministerstvo název televize neupřesnilo, ani neuvedlo konkrétní výhrady, kromě přirovnání činnosti stanice k „hybridní válce“. Ministerstvo později změnilo tiskovou zprávu; podle nové verze byl velvyslanec „pozván“.

Polská média připomínají, že americký kapitál je zastoupen v televizi TVN. Podle serveru Onet. pl jde o pondělní reportáž TVN 24, podle které zesnulý papež, svatý Jan Pavel II., v době, kdy byl krakovským arcibiskupem, věděl o několika kněžích, že zneužívají děti, a tajil to.

SOUVISEJÍCÍJan Pavel II. podle reportáže TVN24 věděl o tom, že kněží zneužívají děti

„Ministerstvo zahraničí se domnívá, že potenciální následky těchto akcí jsou shodné s cíli hybridní války usilující o vyvolání rozkolů a napětí napříč polskou společnosti,“ uváděla původní verze komuniké polské diplomacie. To dodalo, že v této souvislosti předvolalo velvyslance USA, aby jej informovalo o vzniklé situaci a „o jejích důsledcích v podobě oslabení schopnosti Polské republiky odstrašovat potenciálního protivníka a odolnosti vůči ohrožením“.

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

Mluvčí ministerstva na dotaz serveru WP.pl, zda předvolání velvyslance souvisí s touto reportáží, anebo s celkovou prací stanice, odpověděl, že „s celkovou činností té stanice“. Resort podle něj zveřejní více informací, pokud to bude pokládat za vhodné.

Agentura Reuters připomíná, že polský prezident Andrzej Duda předloni vetoval zákon, jehož cílem, bylo podle kritiků umlčet TVN24. Duda tak udělal kvůli obavám z následků pro vztahy s Washingtonem. Televize TVN24 je často kritická vůči současné národně-konzervativní polské vládě.

V pondělní reportáži TVN24 se hovořilo o třech kněžích, které Karol Wojtyla, pozdější svatý Jan Pavel II., v 70. letech přesouval mezi farnostmi, poslal do kláštera nebo do Rakouska poté, co byli obviněni ze zneužívání dětí.

Jan Pavel II. dlouhodobě platí v Polsku za velkou morální autoritu, v dobách komunismu pro Poláky znamenal obrovskou duchovní oporu. Za svatého byl prohlášen v roce 2014.

Předseda biskupské konference, poznaňský arcibiskup Stanislaw Gadecki, který stojí v čele polské církve, dnes vyzval „všechny lidi dobré vůle, aby neničili obecné dobro“, a připomněl „požehnání, které nám prozřetelnost dala prostřednictvím tohoto papeže“.

Vatikán dosud nereagoval ani na obvinění obsažená v knize nazvané „Maxima Culpa“, která tento týden vyšla v polštině. Její autor Ekke Overbeek na základě archivů polské komunistické tajné policie a rozhovorů s oběťmi a svědky sexuálního zneužívání tvrdí, že budoucí papež jako arcibiskup nejenže věděl o zneužívání dětí ve své arcidiecézi, ale také to pomohl utajit tím, že překládal kněze z jedné farnosti do druhé, včetně nejméně dvou, kteří byli nakonec odsouzeni za zneužívání nezletilých.

Agentura AP píše, že reportáž TVN24 vzbudila v Polsku vášnivé reakce. Podle některých jde o snahu levicových sil zničit památku Jana Pavla II., jiní požadují, aby katolická církev zveřejnila pravdu.

Problém se dostal na půdu Sejmu, dolní komory polského parlamentu, který dnes přijal rezoluci na obranu dobrého jména Jana Pavla II., předloženou vládní stranou Právo a spravedlnost (PiS). Pro rezoluci odsuzující „ostudnou mediální kampaň“ pokoušející se zkompromitovat „největšího Poláka v dějinách“, a to „materiály, které se neodvážili použít dokonce ani komunisté“, hlasovalo 271 poslanců, 43 bylo proti. „Nedovolíme, aby byl zničen obraz člověka, kterého celý svobodný svět uznává jako pilíř vítězství nad říší zla,“ praví dokument s odkazem na označení, které pro Sovětský svaz použil americký prezident Ronald Reagan.

Část opozičních zákonodárců vyjmula své karty z hlasovacího zařízení, napsal list Gazeta Wyborcza. Během rozpravy sál vřel emocemi: poslanci PiS přišli s portréty Jana Pavla II. a poslankyně Anna Paluchová mávala papežovým portrétem a na opoziční poslance křičela: „Lžeš!“ Pro PiS se obrana zesnulého papeže stala součástí předvolební kampaně, dodal opoziční deník.

Obhájci papeže zpochybňují spolehlivost informací z dokumentů komunistické tajné policie. V 80. letech 20. století byla církev v Polsku hlasem svobody: papež Jan Pavel si vysloužil postavení národního hrdiny za to, že inspiroval lidi, aby se postavili proti komunistické vládě. Faráři chránili protivládní aktivisty a pomáhali distribuovat jídlo a podzemní tiskoviny. Současné Polsko je ale podle studie Pew Research Center nyní nejrychleji sekularizující zemí na světě a stále větší počet lidí se odvrací od církve, částečně kvůli množícím se důkazům o zneužívání dětí ze strany kněží, poznamenala agentura Reuters.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 9. března 2023 Foto:

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář