Polskému poslanci vadí označení „před naším letopočtem“

Varšava – Jistý poslanec za polskou vládnoucí stranu Právo a spravedlnost (PiS) se obrátil na ministry kultury a školství, aby se zasadili o to, že už se na veřejnosti nebudou používat výrazy „před naším letopočtem“ a „našeho letopočtu“. Jde podle něho o přežitek z dob komunismu. Informují o tom polská média.

Zbigniew Dolata chce, aby tato označení uváděná v souvislosti s udáváním roků zmizela ze školních učebnic a jiných didaktických pomůcek nebo třeba z publikací a katalogů doprovázejících výstavy. „Jejich zavedení bylo v dobách Polské lidové republiky (označení Polska za komunismu) pro komunisty důležitým prvkem sovětizace Polska,“ vysvětluje poslanec. Místo toho by se v textech, k nimž se dostává široká veřejnost, mělo u označení roků uvádět „před Kristem“ a „po Kristu“, případně Anno Domini, tedy léta Páně. Dolata tvrdí, že zavedení těchto změn by bylo výrazem úcty k tradici Polska a jeho kulturní identitě.

Také v Česku se v minulosti debatovalo o používání spojení označujících letopočty.

Dolata připomněl, že v posledních letech mizejí z veřejného prostoru názvy ulic nebo pomníky spojované s obdobím komunismu. Příslušný zákon k tomu parlament přijal v roce 2016, tedy už za současné vlády národně-konzervativní formace PiS. Tato strana za jeden ze svých důležitých úkolů považuje očistit veřejný život od dědictví komunismu.

Polsko si stejně jako Česko a další země středovýchodní Evropy letos připomíná 30 let od pádu komunistického režimu.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

Autor: ČTK  Datum: 16. srpna 2019  Foto: Wikipedie – budova polského parlamentu

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář