Polsko před volbami rozděluje téma homosexuality

Varšava – Katolické Polsko rozděluje téma homosexuality. Nadcházející volby to ještě více vyhrotily a hlavně strana Právo a spravedlnost (PiS) se netají ostrým postojem vůči příznivcům duhové barvy.

Na účastníky pochodu za práva sexuálních menšin ve městě Bialistok zaútočili fotbaloví chuligáni a policie musela zasáhnout a několik jich zatkla.

V reakci na výtržnosti polský arcibiskup Tadeusz Wojda řekl: „Činy násilí a opovržení nejsou slučitelné s postojem křesťana a Kristova učedníka.“

„Zároveň podporuji modlitbu a péči o rodinu a její vnitřní čistotu, tak aby naše rodiny, mohly nabídnout příklad krásné lásky podle Svaté rodiny. Tyto poslední incidenty ukazují, že stále máme co dělat,“ dodal.

Do již vyhrocené situace ve společnosti zarezonovala slova krakovského arcibiskupa Jendraszewského. Ten při oslavách výročí Varšavského povstání prohlásil, že „rudý mor nahradil v Polsku mor duhový, zrozený z téhož neomarxistického ducha, jehož nositelé chtějí ovládat naše duše, srdce i smysly“. Kampaň za práva sexuálních menšin označil za „duhovou nemoc“ s tím, že jde ve skutečnosti o „podporu násilí, ponižování a výsměch nejsvatějším křesťanským symbolům“.

Prohlášení arcibiskupa spustilo vlnu protichůdných reakcí. Anna Dryjanska z varšavské kampaně za rovnoprávnost pro LGBT lidi, řekla, že arcibiskup rozpoutal vášně „násilí vůči LGBT lidem“ a uvedla, že se obává důsledků, pokud bude „podněcování na obou stranách“ pokračovat.

Rozruch způsobily snímky z volby Mr Gay Poland, která se konala v jednom z poznaňských klubů pro homosexuály. Jeden z účastníků přestrojený za ženu podřízl krk nafukovací loutce s přilepenou fotografií krakovského arcibiskupa Marka Jendraszewského.

Opoziční politik Robert Biedroň, který se veřejně přihlásil k homosexuální orientaci prohlásil: „Jsem gay a arcibiskup mi nyní do tváře vmete, že mám mor.“ Na stranu krakovského arcibiskupa se přidal Kaczyňski. Ten podle deníku Právo v minulosti věřící vyzýval, aby se modlili za volební úspěch PiS.

„Jsem vám mnohonásobně vděčný, že otevřeně, odvážně a jednoznačně upozorňujete na šířící se duhový mor. V Polsku jsou totiž lidé, kteří se chtějí vetřít do našich rodin, škol, školek, do našeho života a sáhnout na naši kulturu, svobodu, práva i víru v Boha,“ cituje Kaczyňského Právo.

Ve svém prohlášení z 21. července mluvčí polských biskupů, Pawel Rytel-Andrianik, uvedl, že katolická církev bude nadále mluvit proti „smrtícímu hříchu“ homosexuality, zatímco „jednoznačně nesouhlasí“ s agresivními činy jednotlivců.

Podporu arcibiskupovi vyjádřili představitelé církví z Česka, Maďarska a Slovenska. Kardinál Dominik Duka svou podporu vyjádřil jako první a ke stejnému kroku vybídl i slovenskou a maďarskou církev.

Český teolog Tomáš Halík se ztotožnil s názorem polského kněze Tomasze Dostatniho, který ke kázání arcibiskupa Jedraszewského uvedl, že „odporují evangeliu a vyhánějí lidi z církve.“

Kauzu polské církve přirovnal k Piťhovu kázání, kde „agresivní rétorika a neseriózní argumentace“ byly použity „místo zvěstování evangelia.“

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

-mn-  Datum: 23. srpna 2019  Foto:

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář