Křesťan dnes

Polský diplomat přišel po kritice polského zákona o holokaustu o místo

Varšava – Polský ministr zahraničních věcí odvolal diplomata Jaroslawa Nowaka, jenž zastával funkci vládního zmocněnce pro navazování kontaktů s Židy žijícími v zahraničí. V jednom rozhovoru Nowak v minulých dnech kritizoval polský zákon z roku 2018, který zakazuje některé veřejné výroky připisující Polsku odpovědnost za holokaust. Diplomat mluvil také o potřebě projednat v Polsku otázku majetkových restitucí, informovala dnes agentura AP.

Zpráva o Nowakově odvolání přišla den poté, co byl zveřejněn rozhovor, který diplomat poskytl britskému týdeníku Jewish News. V něm se Nowak vyjádřil o právní normě z roku 2018 prosazené vládní stranou Právo a spravedlnost (PiS) jako o „jedné z nejhloupějších novel“.

SOUVISEjÍCÍHistorici identifikovali oběti holokaustu z řad absolventů Masarykovy univerzity

Cílem zákona bylo bojovat proti tvrzením, že Polsko, oběť nacistického Německa, nese část odpovědnosti za holokaust. Zákon vyvolal pobouření v Izraeli, který ale později ocenil, že Polsko zákon změnilo a odstranilo z něj tresty vězení za slova o spoluúčasti Polska na nacistických zločinech.

V loňském roce kromě toho Polsko přijalo zákon, který by mohl omezit restituční nároky přeživších holokaustu, jejichž majetek zabavil nacistický režim a později ho znárodnila komunistická vláda. Norma totiž stanovuje, že po 30 letech už nebude možné napadnout úřední rozhodnutí.

„Myslím, že Polsko bude muset dříve nebo později dojít k závěru, že (s restitucemi) musíme něco udělat,“ řekl polský diplomat týdeníku Jewish News.

Nowaka v sobotu propustil ministr zahraničí Zbygniew Rau, oznámil v pondělí na twitteru mluvčí ministerstva zahraničí Lukasz Jasina.

Polsko se před několika dny rozhodlo odvolat i velvyslance v České republice Miroslawa Jasińského, který kritizoval polskou vládu za její postoj v česko-polském sporu o hnědouhelný důl Turów. V rozhovoru na stanici Deutsche Welle Jasiński řekl, že ve sporu mezi Prahou a Varšavou ohledně dolu Turów „šlo o nedostatek empatie, nedostatek porozumění a nedostatek ochoty k dialogu – a to především na polské straně“.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 11. ledna 2022 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Exit mobile version