Polský „disidentský“ kněz má zase zákaz vyjadřovat se v médiích

 

Varšava – Polský duchovní a novinář Adam Boniecki, který dlouhá léta řídil polské vydání vatikánského listu l’Osservatore Romano, než se stal šéfredaktorem prestižního katolického časopisu Tygodnik Powszechny, má opět zakázáno vyjadřovat se v médiích. Stalo se tak poté, co řečnil na pohřbu Poláka, který se minulý měsíc upálil ve Varšavě na protest proti nynější konzervativní vládě, napsal opoziční list Gazeta Wyborcza.

Bonieckého nadřízený mu odebral povolení vyjadřovat se v médiích „pro duchovní dobro věřících“, kteří se po Bonieckého vyjádřeních „mohli cítit zmateni ohledně církevního učení o morálním hodnocení sebevraždy, anebo dokonce pohoršeni“.

Na pohřbu Piotra Szczensného, který se zapálil 19. října v centru Varšavy na protest proti porušování občanských svobod a demokracie a kterého provládní média označují za „oběť totální opozice“, Boniecki řekl, že „Piotr byl z těch lidí, kteří vidí ostře i to, čeho si většina nevšimne, a cítí otřesy, které hodně lidí nevnímá, a vidí příznaky katastrofy – věřil, že může varovat, a věděl, že to musí udělat“.

Boniecki navíc na sociálních sítích podpořil sexuální menšiny, „přestože jejich počínání je v naprostém rozporu s morálním učením církve“, uvedl tajemník kongregace kněží mariánů a dodal, že proto byly podniknuty příslušné kroky k ukáznění kněze.

Reklama

Gazeta Wyborcza připomněla, že Bonieckému byl až letos v létě zrušen předchozí zákaz vyjadřovat se v médiích, kterým byl postižen v roce 2011.

Stalo se tak poté, co hovořil o „nešťastném“ pověšení kříže v Sejmu (tedy v polské poslanecké sněmovně), o klerikalizaci veřejného života a také se pozastavoval nad tím, že vratislavský biskup kritizoval populárního rockera jako „kacíře, satanistu a milovníka ztělesněného zla“.

„Vůbec nevěřím, že jestli se po celé zemi vyvěsí kříže, tak to zabrání sekularizaci. Nemá to větší význam, nic to neznamená. Je snad Sejm více křesťanský, když tam visí kříž? Občas se mi chce říct: Ježíši, raději se nedívej,“ prohlásil Boniecki v televizi před šestiletým zákazem vyjadřovat se.

 

Zdroj: ČTK Foto: Wikimedia Commons

Kategorie: Zahraničí

1 Komentář

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář