Polský kněz vychvaloval vládnoucí stranu v programu pro děti

Varšava – Pobouření na sociálních sítích vyvolal polský kněz, který ve vysílání pro děti ultrakatolické televize TV Trwam vychvaloval sociální politiku vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS). TV Trwam, která je součástí mediálního impéria založeného vlivným a zároveň kontroverzním duchovním Tadeuszem Rydzykem, je známá svým blízkým vztahem s národně-konzervativní PiS. Polsko čekají příští měsíc parlamentní volby.

Pomocný biskup Antoni Dlugosz dětem v pořadu Kapička radosti říkal, že má ohromnou radost, jak se vláda stará o rodinu. Připomněl program 500 plus, kdy rodiče dostávají měsíčně 500 zlotých (2980 korun) na každé dítě.

„A vy teď přinášíte rodině 500 zlotých,“ obrátil se kněz na děti rozesazené na houpačce, prolézačce a sedátkách. „Do svých 18 let budete každý měsíc dávat svým rodičům tu pětistovku, no není to krásné?“ radoval se před kamerami Dlugosz. Také hostům pořadu, kteří jej sledovali bez většího nadšení, vysvětloval, jak je důležité, že jejich rodiče dostanou do začátku školního roku příspěvek 300 zlotých na školní potřeby. „To je důležité, to zatěžuje jejich rozpočet,“ připomněl v pořadu Dlugosz.

„Tak kněz ve vysílání TV Trwam manipuluje dětmi,“ okomentoval na facebooku Dlugoszovu chválu na adresu PiS levicový politik Robert Biedroń. „Tragické. Propaganda jak vystřižená z 50. nebo 60. let,“ napsal jistý uživatel twitteru. „Biskup jako politický komisař v době komunismu,“ podotkl jiný.

V Polsku se předloni narodilo 402.000 dětí, loni 388.200. Za letošní první pololetí přišlo na svět v Polsku 182.000 dětí, což je o 5,9 procenta méně než v prvním pololetí loňského roku. Program 500 plus byl v Polsku zaveden na jaře 2016. Kritizovaný je kvůli nízké efektivitě a dopadu na polské veřejné finance.

Antonimu Dlugoszovi se v Polsku někdy přezdívá „biskup dětí“. Je autorem kuriózní hudební skladby Křesťan tančí, která je v zemi notoricky známá. Polská média připomínají, že svojí náklonností k PiS, která se k moci dostala po vyhraných volbách v roce 2015, se Dlugosz nijak netají. Například v kázání v roce 2017 děkoval straně za dva roky její vlády, prý to byla nejlepší léta pro Polsko.

Televize Trwam bývá kritizována nejen za svoji naprostou politickou nevyváženost, ale i kvůli xenofobním a antisemitským tendencím. Financována je oficiálně z darů svých diváků, vysílá i reklamy. Dostává se jí ale i podpory ze strany státu. V uplynulých letech dostala od jedné z agentur spadajících pod ministerstvo zemědělství příspěvek 1,5 milionu zlotých za odvysílání informativních rozhovorů se zástupci agentury. Z údajů zveřejněných agenturou na podnět opozičního poslance Krzysztofa Brejzy vyplynulo, že jeden z těchto rozhovorů stál polské daňové poplatníky téměř 20.000 zlotých. Televize má přitom velmi nízký podíl na trhu.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

Autor: ČTK  Datum: 6. září 2019  Foto: screenshot YouTube – biskup Antoni Dlugosz

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář