Polští věřící prosí papeže o zásah v polské církvi

Vatikán/Varšava – Skupina polských katolíků v pondělí prostřednictvím celostránkového inzerátu v italském levicovém listu La Repubblica vyzvala papeže Františka k zásahu vůči hlubokému mlčení polských biskupů ke skandálům se sexuálním zneužívání dětí. Deník vychází v půlmilionovém nákladu. Vatikán podle agentury AP uvedl, že papež František o výzvě ví.

„Naprav naši církev! Prosíme Tě!“ praví se ve výzvě Františkovi, o které informovala také agentura AFP, polská televize Polsat či deník Gazeta Wyborcza. Ten připomněl, že na svátek apoštolů Petra a Pavla se do Vatikánu sjíždějí biskupové z Itálie a dalších zemí.

„Budou mít příležitost seznámit se s výzvou ke svatému otci,“ řekla listu iniciátorka akce Justyna Zornová, katolička z Gdyně a matka tří dětí, která zorganizovala dvě demonstrace před sídlem gdaňského arcibiskupa a sídlem papežského nuncia v Polsku. Navrhla také dopis papeži, pod který se podepsaly více dvě tisícovky věřících. Vytištění výzvy přes celou tiskovou stránku stálo podle deníku 7500 eur (asi 201.000 Kč), na které se na internetu složilo 638 věřících.

Výzva vybízí papeže, aby se zabýval situací v polské církvi, „kde byly potvrzeny případy pedofilie, ale loajalita vůči instituci je slepá a hluchá, důležitější než blaho obětí“.

„Chybějící rozhodná reakce církevní hierarchie vůči oznámením o trestuhodném chování, připisovaném některým biskupům, je příčinou veřejného pohoršení a škodí církvi. Rozbíjí její jednotu, protože nás dělí na ty, kteří mají starost o pověst instituce, a ty, kterým na srdci leží blaho obětí. Prosíme o zásah Vatikánu. Vyzýváme Tě, svatý otče, zhoj rány! Dost bylo křivd,“ praví ve výzvě „věřící církve v Polsku“.

„Počítám s tím, že po zveřejnění výzvy k papeži Františkovi v italském tisku přijede do Polska papežská komise, skládající ze duchovních a laiků, která na místě prověří, co se děje v polské církvi,“ řekla Justyna Zornová.

Věřící, kteří se obrátili na papeže Františka, na svých webových stránkách zdůrazňují, že kritika katolické církve je v Polsku nadále tabu: „Pokusy o vyvolání znepokojení a odporu vůči zlu v církvi jsou považovány za útok na církev a ti, kdo se odváží promluvit, za nepřátele církve.“

Výzva papeži přišla mezi dvěma koly polských prezidentských voleb, ve kterých vládní strana, podporující stávajícího prezidenta Andrzeje Dudu, čelí kritice, že skandály v církvi pomíjí.

Mluvčí Vatikánu Matteo Bruni uvedl, že papež je o výzvě informován a modlí se za ty, kdo mu ji adresovali. „Církev musí udělat vše, aby kanonické normy byly uplatněny, případy zneužití objasněny a viníci zločinů potrestáni,“ zdůraznil.

Papež loni novelizoval církevní předpisy, aby trestaly biskupy za ochranu násilníků, zatímco dříve Vatikán po desítky let zavíral oči nad místními preláty, kteří nedokázali ochránit své věřící před predátory, připomněla AP. Normy nyní obsahují podrobné kroky pro vyšetřování nedbalosti biskupů, ale i ustanovení, která mají chránit ty, kdo na zlořády upozorní. Zatím se však ví jen o hrstce biskupů, jejichž počínání Vatikán takto vyšetřuje.

František minulý týden jmenoval nového správce jedné diecéze v Polsku, kde místní biskup čelí obviněním, že chránil kněze, o kterém věděl, že sexuálně zneužívá děti. Rozhodnutí následovalo poté, co se vedení polské katolické církve rozhodlo předat případ biskupa Edwarda Janiaka Vatikánu.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

 

Autor: ČTK  Datum: 1. července 2020  Foto: Facebook

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář