Pořiďte si retro sedací soupravu a vneste do obýváku barvy i pohodlí

Dejte sbohem šedým interiérům a vneste do interiéru hravost pomocí retro sedačky. Retro je hravé, optimistické a neskutečně útulné. Načerpejte s námi inspiraci.

Máte pocit, že vám doma něco chybí? My přesně víme co – retro sedačka! Vneste si do obýváku pohodlí s nádechem hravosti. Poradíme vám, jak na to.

Co je vlastně retro styl?

Retro nemá úplně jasně definované časové ohraničení. V interiérovém designu se tento výraz používá pro nábytek a doplňky s nádechem 50. až 70. let minulého století. Nejvíc frčí takzvaný bruselský styl, který proslavili českoslovenští designéři na světové výstavě EXPO 58. Ale retro styl si můžete klidně zařídit i v americkém stylu. Ten vystihuje zejména červený kožený nábytek, plechové cedulky, šachovnicová dlažba a plakáty na stěnách.

Zdroj obrázku: Photographee.eu / Shutterstock.com

Pro retro, jak ho známe my, jsou dominantní oblé tvary, výrazné barvy a geometrické tvary. Najdete tu sedací soupravy i komody na kónických nožičkách, plastový nábytek i plakáty místo obrazů. Retro balancuje na hranici kýče, a může být těžké odhadnout správnou míru. Proto raději zkuste vybrat jen několik výrazných kousků, než abyste do tohoto stylu ladili celý interiér. A takovou výraznou sedačkou neuděláte chybu nikdy.

Retro sedačka jako nápadný solitér

Hravé, barevné, a hlavně na nožičkách! Retro sedačky budou nepřehlédnutelné v každém obýváku. Z minulosti si přinesly svou hravost, ze současnosti odolné materiály a neskutečné pohodlí. Sedací soupravu vybírejte vždy podle toho, kolik osob ji bude využívat. A ještě přihlédněte k velikosti pokoje. U velkých obýváků se nemusíte ničím omezovat, u těch menších volte subtilnější a také světlejší kousky, které dodají pokoji potřebnou vzdušnost.

Zdroj obrázku: Pix11 / Shutterstock.com

Jaký materiál sedačky je ten nej?

Sedačku kupujeme s tím, že nám nějaký ten rok vydrží. Proto kromě vzhledu koukejte i na potahový materiál. Největší výběr najdete mezi textilními potahy, ale své místo tu má i kůže a ekokůže. Koženku nechte raději v minulém století. Co všechno potah vydrží, zjistíte snadno. Stačí hledat odolnost uvedenou v jednotkách Martindale. Jednoduše řečeno, čím vyšší číslo je, tím déle potah vydrží. 20 000 až 30 000 cyklů Martindale je takové minimum pro domácí sedačky, pokud chcete opravdu kvalitní kousek, volte určitě vyšší hodnotu. Nad 100 000 cyklů si můžete být jistí, že potah vydrží i pořádnou zátěž v podobě dětí nebo domácích mazlíčků.

Hrají všemi barvami

Hořčicově žlutá, olivově zelená, tmavomodrá, cihlově červená i třeba šedozelená. Barevná paleta retro sedacích souprav je opravdu široká. Bojíte se, že by se vám výrazné barvy brzo okoukaly? Vyberte si klidně i neutrální šedou nebo béžovou sedačku a doplňte ji barevným přehozem či polštářky. Použité barvy pak s citem opakujte i na dalších doplňcích jako jsou třeba koberce nebo dekorace na zeď. Abyste docílili harmonického interiéru, nemíchejte nikdy více než 4 výrazné barvy dohromady.

Bez doplňků by to nešlo

Přehozy a polštářky jsme už zmínili. Ale co by byla správná sedací souprava bez konferenčního stolku? Ideálně volte takový stolek, který stylově ladí ke zbytku nábytku. Do retro obýváků také patří květiny. Nejlépe tam zapadnou původní pokojovky jako monstera, fíkus, zelenec nebo třeba voděnka. Doporučujeme barevné obaly květináče, které citlivě dodají do interiéru barevnost.

Zdroj obrázku: Followtheflow / Shutterstock.com

Už máte ten svůj kousek vyhlídnutý, nebo pokusíte štěstí v bazaru, kde si ulovíte autentické posezení z minulého století?

Inzertní článek, 6.července 2021

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář