Porošenko: Ukrajinské církve se sjednotí v polovině prosince

Kyjev – Ukrajinský prezident Petro Porošenko ve středu oznámil, že v polovině prosince se v Kyjevě uskuteční církevní sněm, který má sjednotit všechny tři pravoslavné církve působící v zemi. Výsledek sněmu má umožnit konstantinopolskému patriarchátu vyhlásit vytvoření nové ukrajinské církve, nezávislé na Moskvě. Vedení jedné z církví, která zůstává loajální k moskevskému patriarchátu, nicméně dalo najevo, že se sjednocování nezúčastní.

„Jsem rád, že mohu oznámit datum sjednocujícího sněmu, který má vyhlásit vytvoření autokefální (samostatné) pravoslavné církve na Ukrajině. Tento sněm potvrdí stanovy naší nové církve a vybere jejího nejvyššího představitele. Sněm se uskuteční 15. prosince v katedrále svaté Sofie, která po staletí byla centrem ukrajinského náboženského života,“ prohlásil prezident podle listu Ukrajinska pravda.

Porošenko zdůraznil, že odpovědnost nyní leží na prelátech jednotlivých církví, aby se sjednotili a zvolili představitele, který pojede do Istanbulu pro doklad potvrzující autokefálnost (samostatnost) ukrajinské církve.

Dodal, že konstantinopolský patriarcha Bartoloměj mu sdělil, že na tento sněm pozval představitele z Ukrajinské pravoslavné církve kyjevského patriarchátu, Ukrajinské autokefální pravoslavné církve a Ukrajinské pravoslavné církve moskevského patriarchátu.

Právě poslední jmenovaná církev je jako jediná uznávaná v pravoslavném světě a na Ukrajině disponuje největším počtem farností. A již oznámila, že se sjednocování nezúčastní, protože se prý neuskutečňuje v souladu s církevním právem, a protože se obává, aby nezpůsobilo ještě větší rozkol mezi církvemi a věřícími.

„Moskevský patriarchát nám nebude diktovat své podmínky. Nedovolíme Kremlu rozněcovat sektářské násilí,“ prohlásil Porošenko, který podle agentury AP učinil z ukrajinské církve jedno z hlavním témat oficiálně dosud nezahájené kampaně za své znovuzvolení v březnových volbách.

Porošenko ujišťuje, že věřící si nadále budou moci svobodně vybrat svou církev. „Nikdo nebude nikoho k ničemu nutit,“ řekl šéf státu, zatímco ruská církev opakovaně vyjadřuje obavy z odebírání kostelů a klášterů, hlásících se k moskevskému patriarchátu.

Ukrajinští policisté a agenti tajné služby SBU v posledních dnech prohledávali kostely a domovy několika prelátů z církve podřízené Moskvě, prý kvůli podezření z „porušování rovnosti občanů“. SBU dnes oznámila, že při těchto prohlídkách odhalila síť organizovaně šířící materiály, které rozněcují náboženskou nesnášenlivost. Agenti podle agentury Interfax konkrétně zabavili 75 výtisků brožurky o postoji církve ke státu a k operaci proti proruským separatistům na východě Ukrajiny. Podle církevního právníka si vyšetřovatelé předvolali k výslechu dvě desítky duchovních, podezřelých z vlastizrady a náboženské nesnášenlivosti.

Vztahy mezi Kyjevem a Moskvou jsou nyní ještě více napjaté poté, co je minulý měsíc zhoršil incident v Kerčském průlivu. Tam se Rusové zmocnili tří lodí ukrajinského vojenského námořnictva a jejich posádky zajali. Při tomto incidentu Rusové stříleli na Ukrajince a tři z nich zranili.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi podílet?

 

Autor: ČTK  Foto: Flikcr, Petro Porošenko

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář