Porota bude rozhodovat o nejoblíbenějším učiteli v anketě Zlatý Ámos

Praha – S koncem minulého roku skončila možnost nominovat učitele středních a základních škol na cenu Zlatý Ámos. Do 26. ročníku ankety o nejoblíbenějšího učitele navrhli žáci a studenti 68 pedagogů, o dva víc než v předchozím roce. „Všem nominovaným učitelkám a učitelům gratuluji, všichni jsou vítězové. Dosáhli toho nejvyššího ocenění, tedy uznání od svých žáků,“ vyslovil obdiv zakladatel ankety Ladislav Hrzal.

Mezi čekateli na cenu, na kterou mohou nominovat žáci základních a středních škol, je 50 žen. Většina přihlášených učí na základních školách, středoškolských profesorek a profesorů je 11. Nejvíce přihlášek dorazilo z Prahy, z Libereckého kraje nepřišla ani jedna nominace. Školský Ombudsman Hrzal Proglasu řekl, že anketu Zlatý Ámos před 26 lety založil proto, aby popularizoval práci učitelů. V lednu a únoru se uskuteční regionální kola ankety, v nichž musí žáci originálně představit porotě své kandidáty na titul nejoblíbenější učitel. V regionech, kde jsou nejméně tři nominovaní, je každoročně udělován titul krajský Ámos.

„Před dvěma lety jsme si nechali vypracovat průzkum vlastností, které žáci na svých kantorech nejvíce ocěňují. Na prvním místě je smysl pro humor, hlavně, když si učitel umí udělat legraci i sám ze sebe. Na druhém místě je spravedlivost, na dalším důvěra, kdy se žák může svěřit učiteli i s osobními problémy. Na čtvrtém pak to, že vyučující svému předmětu rozumí a umí látku předat.“ To jsou podleLadislava Hrzala vlastnosti, které hrají největší roli při vytváření vztáhů žáků s učitelem a také při nominaci na cenu nejlepšího učitele. Oceněním jednotlivých učitelů anketa ale nekončí. Za 26 ročníků soutěže je Zlatých Ámosů opravdu hodně, a tak se organizátoři rozhodli být s nimi ve stálém kontaktu. Organizátoři ankety jsou se všemi oceněnými ve stálém kontaktu, ti si dokonce založili i neformální klub Zlatých Ámosů. Na kantory se pak často obrácí i média při řešení otázek ve školství. Vítěz soutěže bude tradičně slavnostně vyhlášen na Den učitelů 28. března.

 

Autor: Hana Strašáková Zdroj: Radio Proglas   Foto: Wikipedie  

 

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář