Porota projednává případ muže obžalovaného za masakr v synagoze v Pittsburghu

Pittsburgh – Porota u amerického soudu ve čtvrtek začala projednávat verdikt pro muže, který v roce 2018, podle obžaloby hnán nenávistí vůči Židům, zastřelil 11 lidí v synagoze ve městě Pittsburgh. Dnes 50letý Robert Bowers čelil desítkám obvinění a za některá z nich mu hrozí trest smrti, informovala agentura AP. Pokud jej porotci uznají vinným, bude následovat navazující řízení, v němž by vybírali mezi trestem smrti a doživotním vězením.

Střelba v synagoze Tree of Life, při níž přišli o život věřící ve věku 54 až 97 let a několik dalších lidí utrpělo zranění, je označována za nejkrvavější antisemitský útok v dějinách Spojených států. To, že jej Bowers spáchal, nerozporuje ani jeho obhajoba. Zpochybňuje pouze argumentaci, že někdejšího řidiče kamionu k činu vedla čirá nenávist.

Prokuratura takto jeho jednání popisovala před dvěma týdny na začátku hlavního líčení a také dnes při závěrečné řeči. „Je plný nenávisti vůči Židům,“ uvedla státní zástupkyně Mary Hahnová. „To je to, co jej hnalo k činu,“ pokračovala.

SOUVISEJÍCÍV USA soudí muže obžalovaného ze zastřelení 11 lidí v synagoze v Pittsburghu

Bowers měl na kontě mnoho příspěvků na sociálních sítích, v nichž dával najevo antisemitské smýšlení a přesvědčení o bělošské nadřazenosti. Ve svém posledním příspěvku na platformě Gab napsal, že se nemůže dál dívat, jak „jsou moji lidé masakrováni“ a dodal: „Jdu do toho.“ Podle vyšetřovatelů zaútočil při sobotní bohoslužbě puškou typu AR-15 a dalšími zbraněmi a křičel „Všichni Židé musí zemřít“.

Obhajoba na konci května i dnes oponovala, že obžalovaného k činu vedla „nesmyslná“ a „iracionální“ představa, že zaútočit musel. Byl prý totiž přesvědčen, že Židé podporují imigraci do USA a tím se podílí na „genocidě“.

Bowers čelil obžalobě o 63 bodech včetně 11 obvinění z nenávistného činu, jehož výsledkem byla smrt. Prokurátoři během dvoutýdenního procesu porotě prezentovali jeho příspěvky ze sociálních sítí, popisovali jeho plánování útoku nebo zjištění, že obžalovaný vypálil přes 100 kulek, nejméně dvakrát přebil svou zbraň a překračoval těla obětí, když hledal další. Obhajoba nepředvolala žádné svědky ani nepřišla s vlastním důkazním materiálem, uvádí AP.

V případě odsuzujícího verdiktu by podle ní následovala „zdlouhavá“ další fáze procesu, v níž by stejní porotci rozhodovali o trestu. Právníci obžalovaného v soudních podáních žádali, aby byla vyloučena možnost trestu smrti, přičemž argumentovali údajnými vážnými duševními problémy svého klienta, včetně schizofrenie.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 16. června 2023 Foto: Pixabay – ilustrační

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář