Portugalští biskupové požádali o odpuštění oběti sexuálního násilí v církvi

Lisabon – Portugalští biskupové dnes požádali o odpuštění oběti sexuálního násilí v církvi. Učinili tak po zveřejnění zprávy nezávislé komise, podle které bylo v církevním prostředí zneužito od roku 1950 nejméně 4800 nezletilých, píše agentura AFP. Biskupové ale zatím neodvolají ze služby kněží, kteří jsou podezřelí ze sexuálního násilí.

„S bolestí znovu žádáme o odpuštění všechny oběti sexuálního násilí uvnitř katolické církve v Portugalsku,“ uvedli ve společném prohlášení biskupové. Na duben slíbili uspořádat veřejnou akci ve městě Fátima, které je známým poutním místem, a otázkou by se měly zabývat i Mezinárodní dny mládeže, které se uskuteční za přítomnosti papeže Františka na začátku srpna.

SOUVISEJÍCÍ V Portugalsku slouží 100 kněží podezřelých ze zneužívání, tvrdí šéf komise

Již dříve portugalští biskupové slíbili konkrétní opatření, jež budou reagovat na informace obsažené ve zprávě nezávislé komise. Někteří členové komise například poukázali na to, že desítky duchovních, kteří byli označeni za pachatele sexuálního násilí, v církvi stále slouží. „Nemůžeme odvolat ze služby někoho jen proto, že někdo tvrdí, že se dopustil sexuálního násilí,“ uvedl šéf portugalských biskupů José Ornelas. Informace o podezřelých kněžích dostanou jednotlivá biskupství, aby tyto případy dále prošetřily a posoudily z hlediska církevního i obecného práva, píše agentura EFE.

Komise tvořená šesti experty od loňského ledna podle svého šéfa, dětského psychiatra Pedra Strechta, shromáždila svědectví více než 500 osob. Na základě těchto výpovědí podle něj došla k tomu, že počet zneužitých byl nejméně 4815. Podle zprávy komise se tří čtvrtin případů sexuálního násilí dopustili kněží. Dělo se tak na farách, školách, seminářích či ve sportovních zařízeních.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 3. března 2023 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář