Poslanci a senátoři chtějí oslovit novou vládu s nečekaným návrhem. Týká se vyšetřování válečných zločinů

Čeští zákonodárci ostře vystoupili proti teroristům z organizace Hamás. A chtějí je postavit před soud v Haagu. Nový kabinet vyzvou, aby se s jejich žádostí obrátil na mezinárodní žalobce.

Český parlament vyzývá k vyšetření válečných zločinů militantní skupiny Hamás, kterých se měla dopustit v květnu během jedenáctidenní války s Izraelem. Poslanci i senátoři chtějí oslovit novou českou vládu s návrhem, aby požádala Mezinárodní trestní soud v Haagu (ICC) o řádné prošetření. Unikátní česká iniciativa by navíc mohla být inspirací pro ostatní evropské země, shodují se zákonodárci.

Pod výzvu vládě z pera meziparlamentní skupiny přátel ČR-Izrael a Židovského národního fondu (KKL) se podepsala více než polovina senátorů a více než třetina poslanců. Mezi podpisy nechyběli ani předsedové obou komor. Velkou podporu výzva našla u zástupců z řad ODS, ANO, TOP 09, lidovců i sociálních demokratů. Za Piráty, kteří budou napříště patrně určovat chod české zahraniční politiky, se podepsali jen dva zástupci z 22 poslanců, konkrétně Lukáš Kolářík a Radek Holomčík. Podle bezpečnostního analytika Tomáše Pojara, o němž se v posledních dnech spekuluje jako o národním bezpečnostním poradci nového kabinetu, je vyšetřování zločinů teroristických organizací vždy v pořádku. „A Hamás je teroristická organizace,“ uvedl.

Celý článek je k dispozici na stránce Israel.cz

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář