Poslední kábulský Žid na cestě domů do Izraele

Hebrejské rukopisy nalezené v jeskyních v severním Afghánistánu naznačují, že zde nejméně před 1 000 lety existovala prosperující židovská komunita.

Muž známý jako poslední Žid z Kábulu by mohl brzy zamířit do Izraele poté, co v Zoomově hovoru souhlasil s náboženským rozvodem své odcizené manželky – což je podmínka pro hladký vstup do Svaté země.

Zebulon Simentov, který minulý měsíc uprchl z Afghánistánu po převzetí moci Tálibánem, přistál v neděli v Turecku, což je podle jeho zachránců poslední zastávka před cestou do Izraele, možná již tento týden.

Završil tak několikatýdenní odyseu, která zahrnovala útěk z jeho vlasti i rozvodové řízení přes videokonferenci, jež mělo zajistit, že se nedostane do problémů s izraelskými úřady.

Podle židovského náboženského práva musí manžel souhlasit s rozvodem své ženy, což on dlouhá léta odmítal. Tváří v tvář vyhlídce na soudní řízení v Izraeli, kde žije jeho bývalá manželka, Simentov po letech odporu nakonec minulý měsíc souhlasil s rozvodem ve zvláštním telefonátu na zoomu pod dohledem australských rabínských úřadů.

Část jednání si prohlédla agentura Associated Press. Během někdy chaotické diskuse vedené prostřednictvím tlumočníka, který se snažil vysvětlit postup, Simentov souhlasil s podpisem rozvodového dokumentu známého jako „get“ poté, co dostal ujištění, že nebude mít v Izraeli problémy.

Celý článek je s dispozici na stránce Israel.cz

1 Komentář

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář